Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar


Kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin iyi mi boş konuştuğunu örnekleriyle anlattım. Emeklilerin kafasını karıştırmak için vadettikleri sayı, ülkenin tüm yatırımları durdurulsa bile ödenmez. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim yada sıhhat harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz” dedi. CHP Genel Başkanı Özgür Hususi, geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamalarında “En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı, bu sınırın altında hiçbir maaş kalmamalı.” demişti.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın arkasından millete seslendi. Türkiye’nin bugünüyle beraber geleceğini de şekillendirecek zamanı bir ekonomik dönüşümden geçtiğini belirten Erdoğan, “Açıklanan her veri, ekonomimizin kuvvetli temeller üstünde yükseldiğine işaret ediyor. Geçtiğimiz yıl maruz kaldığımız ‘Asrın Felaketi’ 6 Şubat depremlerine ve seçime karşın ekonomimiz yüzde 4,5 şeklinde dünyada eşine azca rastlanır bir oranla büyümeyi sürdürdü. Dünya averajının 1,5 katına karşılık eden bu gelişme oranı, yaşadığımız tüm olumsuzluklara karşın ekonomimizin direncini ve dinamizmini ispatlıyor.” diye konuştu.

Büyümenin ortalama yarısının yatırımlardan kaynaklanmasının ek olarak mühim bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, “Ulusal gelirimizin 1,1 trilyon doların ve şahıs başına ulusal gelirimizin 13 bin doların üstüne çıkması, olağanüstü sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

Erdoğan, satın alma paritesine bakılırsa dünyanın en büyük 11. ekonomisi haline gelen Türkiye’nin, kısa vadeli kazanımlar yerine uzun vadeli kalıcı refah artışlarına odaklanarak yoluna devam edeceğini aktardı.

“DAHA ÖNCE ÜLKEMİZİ NASIL ENFLASYONDAN KURTARDIYSAK, BU DEFA DA YAPACAĞIZ”

AK Parti iktidarları döneminde her yıl averaj 700 bin istihdam artışı sağlandığını belirten Erdoğan, “İstihdamdaki başarı hikayemizi geçtiğimiz yıl 855 bin yeni istihdam artışıyla sürdürdük. İşsizlik oranını yüzde 9,4 ile son 10 senenin en düşük seviyesini ifade eden tek haneli sayılara düşürdük. Hatta bu oran, 2023 yılının aralık ayında yüzde 8,8 olarak gerçekleşti.” diye konuştu.

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

Enflasyonla mücadelede hemen hemen istenen yere gelinmediğini belirten Erdoğan, “Fakat kararlıyız. Daha ilkin ülkemizi enflasyondan iyi mi kurtardıysak inşallah bu kere da aynı başarıyı sergileyeceğiz.” dedi.

Enflasyon beklentilerinin giderek düşmesinin, bu mücadeleye olan inancın işareti olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Aynı şekilde cari açıktaki düşüş de sürüyor. Bu senenin ilk 2 ayında cari dengede 13 milyar doların üstünde iyileşme sağladık.” bilgisini verdi.

“HEDEFİMİZ 60 MİLYAR DOLAR”

Yenilenebilir enerji yatırımları ve yüksek teknolojiye dayalı üretimlerin artmasıyla cari açığın gerileyeceğini kaydeden Erdoğan, küresel enerji noktasında fiyatlardaki gerilemenin de bu mücadeleye destek bulunduğunu söylemiş oldu.

Gezim gelirlerinin her yıl üstün dereceli kırdığına işaret eden Erdoğan, “Geçtiğimiz yılı 54,5 milyar dolarla kapattığımız turizmde, bu yılki hedefimiz 60 milyar dolardır. Doğal tüm bu programları uygularken hep yaptığımız şeklinde mali disiplinden asla ödün vermiyoruz. Kalıcı fiyat istikrarını sağlayacak, yapısal dönüşümü hızlandıracak afetlere karşı güvenli şehirler oluşturma çabalarımıza kaynak oluşturacak bir anlayışla maliye politikalarımızı yönetmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI 66 LİRADAN 10 BİN LİRAYA YÜKSELTTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin risk priminin düşmesi, borçlanma maliyetlerimizin azalması, yatırımcıların ilgisinin artması, derecelendirme kurumlarının notlarının olumluya dönmesi, ortalama 132 milyar dolarlık döviz rezervine haiz olmamız, iktisat programımızın doğru yolda ilerlediğini gösteriyor.” diye konuştu.

Erdoğan, şu açıklamalarda bulunmuş oldu: “Bu vesileyle şu hususun altını bir kez daha çizmek isterim. Cumhuriyet tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma adımlarını atarken, en pozitif gelişimleri çalışanlarımızın, emeklilerimizin, dezavantajlı kesimlerin hayatlarıyla gerçekleştirdik. En düşük emekli maaşını 66 liradan 10 bin liraya, nereden, nereye. Asgari tutarı 184 liradan 17 bin liraya, engelli maaşını 25 liradan ortalama 4 bin liraya çıkarmış, her alanda milletimizin refah seviyesini katlayarak yükseltmiş bir hükümet olarak çalışanlarımızın ve emeklilerimizin bugünkü sıkıntılarına gözlerimizi kapamamız mümkün mü? Elbet yaşanmış olan sıkıntıların farkındayız.”

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

“MUHALEFET, EMEKLİLERİN KAFASINI KARIŞTIRIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin iyi mi boş konuştuğunu örnekleriyle anlattım. Emeklilerin kafasını karıştırmak için vadettikleri sayı, ülkenin tüm yatırımları durdurulsa bile ödenmez. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim yada sıhhat harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu demek değil ki çalışanlarımızı ve emeklilerimizi yaşam pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Tam tersine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, ulusal gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz şeklinde çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız.

Türkiye Yüzyılı’nın emektarları başta olmak suretiyle hiçbir insanımızı darda bırakmayacak, göz bakılırsa bakılırsa sorun çekmesine müsaade etmeyeceğiz. Milletimizden bizlere güvenmeyi, inanmayı sürdürmesini, destek ve dualarını bizlerden esirgememesini bilhassa istirham ediyorum. Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı daim eylesin diyorum.”

Erdoğan, toplantının ve alınan kararların hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

ÖZGÜR ÖZEL, “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET OLMALI” DEMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Özgür Hususi, geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamalarda “En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı, bu sınırın altında hiçbir maaş kalmamalı.” demişti.

Kabine Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts