Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hayat pahalılığıyla sınanıyoruz


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart’ta yapılacak mahalli seçimlerle ilgili Isparta’daki mitingde ekonomiye dair mesajlar verdi. Erdoğan, yaşam pahalılığına dikkat çekerek durağan(durgun) gelirli vatandaşların refah kaybı yaşadığını belirtti. Bu durumun üstesinden geleceklerini belirten Erdoğan, iktisat programının pozitif sonuçlarının senenin ikinci yarısından itibaren görüleceğini söylemiş oldu.

“HAYAT PAHALILIĞININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Isparta’da halka seslenen Erdoğan, vatandaşlara son seçimlerde iktidara verdikleri destek için teşekkür ederek “Enflasyon düştükçe, ekonomideki bu pozitif tablonun getirilerini çalışanlarımıza ve emeklilerimize daha iyi yansıtma imkanı bulacağız.” dedi. İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Türkiye son 10 senedir terörden darbe girişimine, salgından bölgemizdeki çatışmalara kadar ardı arkası kesilmeyen nice sınamalara maruz kaldı. Asrın felaketi bu depremler üzerimizdeki yükü daha da artırdı. Fakat şu anda geldiğimiz noktada mahalli yönetim seçimlerine gidiyoruz. Bugün de yaşam pahalılığıyla ve onun bir sonucu olarak durağan(durgun) gelirli insanlarımızın refah kaybıyla sınanıyoruz. Tanrı’ın izniyle bunların da üstesinden geleceğiz. Uyguladığımız programın neticelerini bu senenin ikinci yarısından itibaren görmeye başlayacağız.

“EKONOMİK GÖSTERGELERİMİZ GAYET İYİ”

Esasen genel ekonomik göstergelerimiz oldukça iyi. Ulusal gelirimiz, istihdamımız, üretimimiz, ihracatımız tarihimizin en yüksek seviyesinde. Enflasyon düştükçe, ekonomideki bu pozitif tablonun getirilerini çalışanlarımıza ve emeklilerimize daha iyi yansıtma imkanı bulacağız. Bunun dışındaki palavralara sakın ha kanmayın.

Eski Türkiye’de bu palavracı politika anlayışı yüzünden ülkenin onlarca yılı heba edildi. Güvensizliğin, istikrarsızlığın, programsızlığın, plansızlığın kol gezdirilmiş olduğu bir ülkede hepimiz kaybeder en o kadar da çalışanlar ve emekliler kaybeder. Hatırlarsanız, bu ülkede emekliye, memura, işçiye maaş ödenememe tehlikesinin yaşandığı günler oldu. Üstelik o günlerin hem çalışan ve emekli sayıları hem bunların toplam bedelleri bugünle karşılaştırma edilemeyecek kadar minik rakamlardı.

“ALANDA 35 BİN ISPARTALI VAR”

Türkiye bugün 32 milyonu gören çalışan, 16 milyona ulaşan emekli sayısıyla hakikaten fazlaca değişik bir ligin oyuncusudur. Biz itimat ve istikrar iklimini muhafaza ederek öteki faktörler ne olursa olsun ülkemizin hedeflerinden sapmasına asla izin vermedik. Bugün de aynı anlayışla hareket ediyoruz. Dışarıda ve içeride ne yaşarsak yaşayalım milletimizin işini, aşını, huzurunu, güvenliğini koruma kararlılığımızdan asla geri adım atmıyoruz. Şimdi meydana gelirken arkadaşlara dedim ki, emniyete problem bakalım şu anda alanda ne kadar Ispartalı kardeşim var. Ne dediler; 35 bin. İşte Isparta bu. Gül diyarı bu. Biz Isparta’yı sevdik, Isparta’da bizi seviyor.

Ülkemizin son 21 yılda kazanımlarına haiz çıkmadan, daha kuvvetli bir cemiyet imgesel kuramayız. Bu zamanda ulusal gelirimizi 3 kat büyüttük. Önümüzdeki dönemde ulusal gelirimizi 2 kat daha büyütebiliriz. Bunu fazlaca emek vererek yapmamız gerekiyor. Milletimizin çalışkan üretken bulunduğunu biliyoruz. Biz insanımızın bu vasıflarını katma değere dönüştürebileceği bir altyapı oluşturma peşindeyiz. Şu anda biz dünyada havada insansız uçaklarımızla varız. Daha da yapacağız. Kızılelma’yla Akıncı’yla varız. İlk 3 ilk 4’ün içerisindeyiz. Daha düne kadar neredeyse tamamı dışa bağımlı bir müdafa sanayimiz vardı. Biz bu yüzde 20’yi yüzde 80’e çıkardık. Bizlere tabanca vermiyorlardı. Şimdi bizim yerli tabancalarımıza dünyanın dört bir yanından talep var.

“GELİN BUNLARI DEMOKRATİK ŞEKİLDE GÖMELİM”

Ulusal Cenk Uçağımız Kaan’la dünyadaki 4 ülkeden biri olduk. Bu tabloyu her alanda görmek mümkündür. Eskiler otu çek köküne bak derlerdi. Bunların da köküne bakmış olduğunuzda ya kıyafetsiz muhterisleri ya da teröristleri görürsünüz. Amaçları karamsarlık bulutlarını tepemize biriktirerek insanımızın savaşım azmini kırmaktır.

Şimdi milletimizin moralini çökertme taktiği uyguluyorlar. Bu milletin morali çökmedi. Daha başımıza gelen nice badirelerde çökmedi. Aslına bakarsak bunlara yanıldıklarını 14-28 Mayıs seçimlerinde sandıkta gösterdik. 31 Mart’ta bunlara bunu anlatmaya hazır mıyız? Gelin bu tarz şeyleri demokratik şekilde gömelim.”

İbrahim Çelik

Recep Tayyip Erdoğan Finans Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts