Cumhur İttifakı’nın Ankara adayı Turgut Altınok mal varlığını açıkladı


ABB Başkanı Mansur Yavaş’tan sonrasında Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan talibi Turgut Altınok da mal varlığını deklare etti.

ALTINOK: TÜM VARLIĞIM ANA SÜTÜ AK VE HELALDİR

Altınok, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada bir belediye başkanının saydam, aslı sözü bir ve dürüst olması icap ettiğini belirtti. Turgut Altınok, açıklamasında şunları açıkladı: “Ne yazık ki mal varlığım üstünden bir süredir yapay gündemler yaratılarak başkentimize yapacağımız hizmet ve eserlerin üstünün örtülmeye çalışıldığını, projelerimizi gölgeleme çabasına girildiğini ve en önemlisi siz kıymetli Ankaralı hemşehrilerimi incittiklerini hissettiğim için mal varlığını izahat vakti gelmiştir. Kıymetli Ankaralılar, içinizde en ufuk bir tereddüt olmasın. Ekte sunduğum tüm mal varlığım ana sütü benzer biçimde ak ve helaldir.”

Bildirimde çoğunluğu anne ve babadan miras yöntemiyle kalmış olduğu belirtilen 22 arsa, 23 tarla, 9 ev, 1 bostan, 1 bağ, 2 kargir ev ile 2 kargir bina yer aldı.

Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok Mal Varlığını Açıkladı

ŞİRKET ORTAKLIĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Altınok, şirket ortaklığıyla ilgili açıklamasında da şunları kaydetti: “Altınok Gayrimenkul AŞ isminde aile şirketinde yüzde 36,59 oranında şirket ortaklığım bulunmaktadır. 1991 senesinde Maviş Koç’tan almış olduğum arazi, 2014 senesinde adı geçen aile şirketimize ayni ana para olarak konulmuştur. Şirkette bulunan yüzde 36,59 hisse payım buradan gelmektedir. Bu arazi ondan sonra kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile müteahhide verilmiştir. Buradan alınan daireler, Eskişehir yolu üstünde bir projede yer almıştır. Daireler şahsıma ilişik değildir. Firmanın aktifinde kayıtlıdır. Bu projeden şirketteki payıma düşen gayrimenkuller de ortalama olarak şu şekildedir: Yüzde 36,59 şirket hissesine karşılık 183 1+1 daireden 67 daire, 12 dükkandan 4,4 dükkan, 2 dükkandan yüzde 18 şirket hissesi karşılığı 0,36 dükkan, 3 dükkandan 0,09 şirket hissesi karşılığı 0,27 dükkandır.”

Turgut Altınok, bildirimde yer edinen Kızılcaşar arazisiyle ilgili, “1988 senesinde Gölbaşı Kızılcaşar’da almış olduğum arazi bayındır emek harcaması sonrası 12 parsele bölünmüştür, 2014 senesinde 9 parseli satılmıştır. Kalan 3 parsel mal beyanımda bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

2009 mal beyanında görülen Antalya’daki daireyi ondan sonra sattığını belirten Altınok, anne ve babadan kalan gayrimenkullerde miras olması sebebiyle değişen oranlarda hissesinin bulunmuş olduğu ve Etimesgut ilçesinde babasından miras kalan daire ve arsaların çeşitli tarihlerde satılmış olduğu bilgisini paylaştı.

“MÜLK ALLAH’INDIR, BİZ EMANETÇİSİYİZ” DEMİŞTİ

Habertürk’te dün katılmış olduğu yayında mal varlığı ile ilgili soruya cevap veren Turgut Altınok, “94 senesinde aday olduğumda bir gazetenin manşeti ‘Ankara’nın en varlıklı belediye başkanı’ diye. Mülk bizim değil Tanrı’ın, hepsi Tanrı’ın, biz emanetçisiyiz” ifadelerini kullanmıştı.

ALTINOK: MAL VARLIĞI ÇOĞALMAMIŞ TAM TERSİNE AZALMIŞ

Öte taraftan Turgut Altınok, Kırşehir Dernekler Federasyonunca Altındağ Kültür Sarayı’nda düzenlenen iftar programına katıldı. Gazetecilerin çıkışta mal varlığı beyanıyla ilgili sorusunu cevaplayan Altınok, şunları kaydetti: “Hepimiz kendisinden kuşku etsin, benden değil. Kendimizden şüphemiz yok. Mal varlığı çoğalmamış, tam tersine azalmış. Mal varlığı, mal varlığı, mal varlığı… Aslına bakarsanız 3628 sayılı yasa gereği mal varlıklarını vermek zorundayız. Yeni bir mülk alıyorsanız kendinize yada eşinize onu da bir ay içinde vermek durumundasınız. Hepimiz belediye başkanı olmadan önceki mal varlığını açıklasın. O şekilde sonradan gömü buldum, paşa torunuydum, bizde öyleki bir şey yok. 20 senedir belediye başkanıyım, beytülmal yönetiyorum. Akrabalarım dahi makam arabama binmemiştir. 20 senedir belediyeden bir kuruş harcırah almadım. Biz buyuz. Tertemiz, saydam bir yaşamımız ve vazife anlayışımız oldu.”

İşte Turgut Altınok’un mal varlığı:

Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok Mal Varlığını Açıkladı

Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok Mal Varlığını Açıkladı

Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok Mal Varlığını Açıkladı

Turgut Altınok Ankara Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts