Cevdet Yılmaz duyurdu! Emekliler için özel çalışma yolda


Konuk olduğu A Haber ekranlarında gündemdeki mevzulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yüksek enflasyonun altında ezilen emeklilerle ilgili hususi bir emek harcama yaptıklarını ifa etti.

“TAMAMLANDIĞINDA TOPLUMLA PAYLAŞILACAK”

Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini söyleyen Cevdet Yılmaz, “Emeklilerimize 6 ay için bir artış yapılmıştı bildiğiniz gibi. Bu yüzde 50’ye varan artış 6 ay için geçerli, 6 aylık süre için yapılmıştı. 6 ay sonrası memurlarda olduğu şeklinde emeklilerimiz için de bu değerlendirmeler yapılacaktır normal olarak. Dolayısıyla orada lüzumlu ayarlamalar ne olursa olsun ele alınacak, yapılacaktır. Bir taraftan da Emek harcama Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yapmış olduğu, gündelik hayata dokunan bazı emek harcamalar, hazırlıklar var. Onlar da tamamlandığında Emek harcama Bakanlığımız bu tarz şeyleri toplumla paylaşacaktır” dedi.

Cevdet Yılmaz duyurdu! Emekliler için özel çalışma yoldaCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz

“ENFLASYONU DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Enflasyonla savaşım mevzusunda da mühim mesajlar veren Yılmaz, “Enflasyonu düşürmeye kararlıyız, geçmişte de bunu yapabilmiş bir kadroyuz. Bu bir süreç. Haziran, Temmuz ve Ağustos’ta enflasyon düşecek.” ifadelerini kullandı.

Cevdet Yılmaz duyurdu! Emekliler için özel çalışma yolda

SEÇİM SONUÇLARINI YORUMLADI

Mahalli seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yılmaz, seçimlerin hayırlı olmasını diledi. Geçen yıl mayıs ayında bir demokrasi şöleni şeklinde genel seçim geçirildiğini anımsatan Yılmaz, “Vatandaşımızın, seçmenin iradesini devamlı olduğu şeklinde saygıyla karşıladık. Bundan başka bir şey de düşünülemez esasen. AK Parti’nin zihniyeti de esasen budur. Biz hiçbir vakit faturayı vatandaşa çıkaran bir politika anlayışına haiz olmadık. Netice ne olursa olsun dönerek kendimize baktık. Bu seçimde de aynısını yapıyoruz. Oldukça daha değişik bir oy oranı olsa fazlaca daha yüksek bir oy oranı olsa da bunu yapacaktık onu söyleyeyim. Zira AK Parti’nin geleneğinde bu var. Hangi netice olursa olsun biz dönerek gene de bakarız. Daha iyisini niye yapamadık diye sorarız” şeklinde konuştu.

EMEKLİ ZAMMINDA KRİTİK İPUCU

Milyonlar emekli maaşı hesaplaması yapmak için ipuçları ararken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımladı. Buna gore enflasyonda iyileşme tahminlere yansıdı. Buna gore, geçen ay yüzde 3,42 olan nisan ayı TÜFE artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 3,25’e indi. Cari yıl sonu TÜFE artışı beklentisi de yüzde 44,19’dan yüzde 44,16’ya geriledi. Mayıs ayı için beklenti yüzde 3 olurken, Haziran ayı enflasyon tahmini de yüzde 2,54 oldu.

EMEKLİYE YÜZDE 15,05’LİK ZAM CEPTE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53 ve mart ayı için 3,16 enflasyon açıklamıştı. Buna gore SGK ve Bağ-Kur emekli maaşı yüzde 15,05’lik zammı şimdiden hak etmiş oldu.

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMI ORTAYA ÇIKTI

Nisan ayında yüzde 3,25, Mayıs’ta yüzde 3,00 ve Haziran’da yüzde 2,54’lük enflasyon sayıları da hesaba katıldığında 6 aylık enflasyonun yüzde 25,46 olması umut ediliyor. Bu sayı Bağ-Kur ve SSK emekli maaşı zammı oranını yansıtıyor.

Olgun Kızıltepe

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı Cevdet Yılmaz Finans Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts