Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: CHP nedeniyle kamu görevlerinin aylıkları 345 TL azalacak


Adana’ya gelen Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, valilik ziyaretinin arkasından Çukurova Üniversitesi Kurultay Merkezi’nde düzenlenen Hanım İstihdam Sistemi İş Pozitif Tanıtım Programı ve fuar açılışına katıldı. Burada konuşan Bakan Işıkhan, hanım istihdamının üstünde bakanlık olarak hassasiyetle durduklarını belirterek, “Nüfusumuzun yarısını oluşturan hanımefendilerin gücü olmadan sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmamız mümkün değildir. Bayanların alın terine, vizyonuna ve fikirlerine ihtiyacımız var. Bu sebeple hanımefendilerin toplumsal hayata etken ve üretken katılımını destekleyecek projeler geliştirme gayreti içerisindeyiz” dedi.

“İŞ POZİTİF İLE 1 AYDA 30 BİN KADIN İSTİHDAMI”

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına mührünü vuracak bir projenin hayata geçirildiğini dile getiren Bakan Işıkhan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde ‘İş Pozitif Hanım İstihdamı Projemizin’ açılışını gerçekleştirdik. Proje kapsamında, 10 bakanlığımızın proje ortağı olduğu, tüm kamu ve {özel sektör} kuruluşları ile sivil cemiyet kuruluşları arasındaki istihdam eşleştirme süreçlerini kayıt altına alacak, İş-Pozitif adı altında bir informasyon sistemi kurduk. 9 Şubat’ta başlattığımız İş-Pozitif ile daha 1 ay olmadan 30 binden fazla kadının işe yerleşmesini sağladık. Bayanların kayıtlı olarak emek verme hayatına etken olarak katılımlarının artırılması, bağışlama, teşvik, kredi ve muafiyetler vasıtasıyla hanım girişimciliğinin yolunun açılması ve hem de işverenlerin de teşvik edilmesine mühim katkılar elde etmiş olacağız. Önümüzdeki süreçte, hanım istihdamını artıracak çalışmalarımız hususunda ise üstünde duracağımız mevzu başlıklarına bakacak olursak; eğitim ve beceri geliştirme, bayanları teşvik eden finansal indirimler, girişimcilik ve KOBİ destekleri, hanım işletmelerine destek, bayanlar için hususi istihdam programları. Şu an Adana’nın da dahil olduğu bölge illerimizin hanım istihdam oranlarına baktığımızda yüzde 24’e ulaştığını görüyoruz. Bölge illerimizin istihdama katılım oranları ise yüzde 28’in üzerindedirö diye konuştu.

“MEMURLARA VERDİĞİMİZ HAKLARI İPTAL ETTİRDİLER”

Bakanlık olarak memurların, işçilerin haklarını korumak önceliğinde olduklarını özetleyen Bakan Işıkhan, şöyleki konuştu: “Bildiğiniz benzer biçimde memurlarımız, beraber imzaladığımız toplu sözleşmelerle mühim kazanımlar elde etmişlerdir. Toplu sözleşme ikramiyesi, bu kazanımlardan birisidir. Geçtiğimiz yıl 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi ile memurlarımız için ‘toplu sözleşme ikramiyesi’ aylık 707 gösterge rakamının işyar aylık katsayısıyla çarpımı tutarında belirlenmişti. Buna gore, hizmet kolunda toplam kamu görevlisi sayısının minimum yüzde 2’sini üye kaydeden sendikaların üyelerine aylık 538 TL ödeme yapıyorduk. 2 milyonu aşkın memurumuz bu kapsamda ödemeden faydalanıyordu. Sadece memurlarımızın bu mühim toplu sözleşme kazanımını, CHP, Anayasa Mahkemesi’ne götürmüş ve maalesef bu ödemeye ilişkin düzenleme dün itibarıyla Anayasa Mahkemesi tarafınca iptal edilmiştir. Buna yol açan CHP’dir. Bu iptal kararıyla, ikramiyeden yararlanan 2 milyonu aşkın kamu görevlimizin aylıklarında, maalesef 345 TL azalma meydana gelecektir.

“CHP ZİHNİYETİ MAALESEF HİÇ DEĞİŞMİYOR”

CHP, daha ilkin de sendika üyesi kamu görevlilerine ödenen toplu görüşme primini Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirmişti. CHP zihniyetinin bu hakları iptal ettirmesi son aşama anlaşılmaz bir tutumdur. Fakat milletimiz CHP’nin bu tutumuna alışkındır. Daha ilkin öğrencilere verilen bursları iptal ettiren, memurların toplu görüşme primini iptal ettiren CHP, şimdi de emekçilerimizin kazanımı olan toplu sözleşme ikramiyesini iptal ettirmiştir. Toplumdaki her kesimi ‘istismar edilebilir’ olarak gören, her şeye muhalif bu CHP zihniyeti maalesef asla değişmiyor. Fakat kamu görevlilerimiz müsterih olsun ve şunu iyi bilsin; bizlere gore yanlış olan bu kararla ilgili olarak da lüzumlu adımları atma noktasında üzerimize düşeni ne olursa olsun yapacağız.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Vedat Işıkhan Işyar Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts