Büyükbaş Hayvan Besi Çiftliği Kurma Proje Örneği (50 Baş BESİHANE)


Ülkemizde son yıllarda çok gerileme yaşayan Büyükbaş hayvancılığın, 2019 yılında çeşitli projelerle desteklenerek yükselişe geçmesi bekleniyor. Maliyeti yüksek olan bu üretim seçeneğinin hükümet tarafından birkaç teşvikle desteklendiği halk tarafından da biliniyor. Bu adımlarla hem vatandaşın et ihtiyacı giderilecek, hem de azalmış, ithal durumuna düştüğümüz  besi hayvan yetiştiriciliği canlandırılacak. Girişimci birçok kimsenin yanı sıra eski çiftliği olanlar da yeni bir yer kurma hayali taşıyor. İşte bu projeler devletin sağladığı teşviklerle gerçekleşecek. Sizler de böyle bir yatırım düşüncesi içerisindeyseniz. Bugün sizler için araştırmış olduğumuz konunun tüm detaylarına örnekleri ile yer verdik. Sektörde siz de yer almak ve isminizi duyurmak istiyorsanız sitemizi mutlaka takip edin.

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur?

Vatanımız bulunduğu konum itibariyle hayvancılık ve tarıma oldukça yatkın ovalarıyla , geniş meralarıyla meşhurdur. Ancak teknolojinin getirdiği yenilikler göz önünde bulundurulduğun da; Büyük çiftlik tarzı besi hanelerde suni yem usulüyle hayvancılık devam ettirilmektedir. Son yıllarda azalan hayvancılığı pahalanan yem, yeterli gelmeyen besi hane koşulları ve yüksek hayvan fiyatları çiftçiliğin daha da azalmasına sebep olmuştur. Ancak TKDK, IPARD 1 ve 2 destekleri ile hükumet bu azaltmayı kontrol altına almaya çalışıyor. Çiftçi girişimciye teşvik ve proje uygulamalarıyla hibe oranları artırıyor. Kimi çiftçi prefabrik besi haneleri tercih etse de kimisi de sağlam bir proje ile dam sistemiyle çalışmak istiyor. Bu sektörü destekleyen birkaç firma ile çalışarak sağlam kullanışlı bir çiftlik kurabilir. Hayvanlarınızı dilediğinizce yetiştirebilirsiniz. Tüm detaylar aşağıda..

Büyükbaş Hayvan Çiftlik Projeleri Neler?

Her hayvanın doğası gereği yaşam şartları farklıdır. Tavuk çiftlikleri hafif yapı olan prefabrik veya açık alanda da yapılabilir. Küçükbaşlarda da aynı koşullarda da meralar da otlama usulüyle daha verimli olur. Ancak dana, düve, inek tarzı büyükbaş hayvanlar söz konusu olduğunda daha sağlam yapılar gereklidir. Barınağı ve yem alanı, deposu da bu alanlara dahil edilmelidir. Hatta hayvanların sadece kapalı değil açık besi alanı da bulunmalıdır. Peki bu tip yapıların aralarında ki farklar neler ve ücretleri çiftçiye ne kadara mal oluyor bir bakalım.

Klasik Ahır Tipi Hayvancılık Projesi

Günümüz şartlarında da köylerde ve şehre uzak kesimlerde kurulan eski adı ile dam usulü üretimdir. Sağlam yapı ile oluşturulmuş dayanaklı barınaklarda en az 30 hayvan ile başlanan sistemdir. Üzerinde  çatı ve yan duvarları kesin olan kapalı alanda hayvanlar zincirli olacak şekilde yetiştirilir. 30 Adet inek üretimi baz alındığında en az 500 metre karelik bir alanla başlangıç için bir girişimciye yeterlidir. 2019 Şartlarında çiftliğin inşaatı ve kurulumu için 100 bin 30 hayvanın alımı için 300 bin gereklidir. Hayvanların beslenmesi, aşı, ilaç malzemeleri yetiştirilecek tür inek ise süt dolumu ve muhafazası için gerekli araç ve gereçler için en az 50 bin gerekli olduğunu düşünürsek toplamda 450 bin ahır tipi çiftlik kurulumu için yeterlidir.

Ahır Projesi Örneği
Ahır Projesi Örneği

Açık Besi ve Span Tipi Çiftlik Kurulumu Projesi Ve Maliyeti

Eskiden hayvanların açık, geniş ovalarda istediği gibi otlayarak yetiştiğini biliyoruz. Şimdilerde çok fazla büyükbaş hayvanı otlatacak alanının olmaması ve sabit bir yerde beslenip yetiştirilmesi daha kolay olduğundan açık besi tarzı yetiştiricilik bir çok vatandaşımız için ilk seçenektir. Hayvanların doğal ışıktan yararlanması, temiz hava da bulunması ve hareket alanının daha geniş olmasından dolayı da modern işletme sahiplerinin tercihidir. Üstelik Avrupa ülkelerinde hayvanın daha sağlıklı yetişmesinden dolayı bu sistemle üretim yapılmaktadır. İşin maliyet kısmına gelince beton yapılardan daha uyguna gelen metal çadır türü çiftliklerin kurulumu için 30 büyükbaş hayvan için 50 bindir. Yem, ilaç masraflarını da 50 bin kabul edersek, 30 hayvanın ücretleri ile birlikte 350 bin ila 400 bin arası bir sermaye gereklidir.

Çelik Konstrüksiyon Çadır Besihane Projesi (25 m x 35 m ebatlarında)

Mevcut üretimlerde yurt dışının yapıları örnek alınarak açık besi modeli ülkemizde de çok rağbet görmeye başlamıştır. Açık havadan faydalanan hayvanlar aynı zamanda hareket alanı da kısıtlanmadığından daha sağlıklı yetişmektedir. Bu yapının üretim ebatları ve maliyetlerini detaylandıracak olursak şu şekilde;

 • Çatı alanı: 484 metre kare
 • Çatı kaplama malzemesi: poliüreten dolgulu sandviç panel
 • Makas aralıkları: 5.40 m
 • Makas sistemi: Çift L köşebent çatı ebatları 12.80 x 37.80 m
 • Aşıklar: Hadde çelik NPV profildir. Maliyetleri hayvan sayısı başına 30 büyükbaş besi ahırı anahtar teslim bedeli 570 bindir. 40 büyükbaş hayvan için 740 bin. 50 adet büyükbaş hayvan için ise 810 bin lira ücret gereklidir. Sayı bu şekilde artar gider.

Büyükbaş Betonarme Ahır Projesi

Genellikle sizin besleyeceğiniz hayvan sayısına göre alan belirlenir. 20 büyükbaş hayvan için en az 500 metrelik bir alan gerekir. Bu alan içinde betonarme yapı masraflarıyla birlikte kaba taslak ücretlendirme hesaplarsak; 500 metre için 600 000 750 metre için 900 000 bin metre karelik alan için ise en az 1.250.000 ücret gereklidir.

Hayvan Çiftliği için Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?

Hayvancılığın kalkınması, çiftçinin köyüne geri  dönmesi için devletimiz güzel imkanlar sunmaktadır. Özellikle bahar ayları geldiğinde 30 bin liralık faizsiz kredi ödemesi girişimcilere verilmektedir. TKDK nın sunduğu programlar ve projelerine de yüklü miktarlar da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. IPARD programlarını en çok finansman sağlanan proje örneklerini sizde uygulayarak dilediğiniz yerde çiftliğinizi kurabilirsiniz. Tabi ki devlet destekli bankamız olan Ziraat bankasının %50 hibe destekli hayvan kredilerine de şartlara uymanız halinde başvuru da bulunabilirsiniz.

Hayvan Kredisinde Faiz Oranları Ne Kadardır ?

Bankanın faiz oranları 2019 senesinde neredeyse tüm alandaki yatırımlar için 100.000 TL kadar olan kısmı için %0 çekilmiştir. Yatırım ve işletme dönemi olarak ikiye ayrılan faiz desteklemeleri tüm alandaki canlı alımları için şu şekildedir.

Kombine sığır, etçi ve sütçü hayvan faiz desteklemeleri

 •  100.000 TL kadar olan kısmı için yatırım ve işletme dönemleri için faizsiz olarak verilmektedir.
 • 100 bin 1 TL den 750 bin TL kadar ise yatırım yapacaklardan %0 işletme büyütecekler den ise %50 faiz desteklemesi uygulanır.
 • 750 bin 1 TL den başlayıp 5 milyon TL kadar yatırım yapacak olan girişimci çiftçilerimizden %75 faiz desteklemesi sağlanırken işletmesini yeni canlı dahil etmek isteyenler için bu oran %50 olmaktadır.
 • 5 milyon 1 TL den 12 milyon 500 bin TL kadar bu alanda kredi kullanıp yatırım yapacaklar için devletin faiz desteklemesi %50 işletmesine yeni canlı hayvanlar katacaklar için ise sağlanacak destek %25’tir.

Yaygın Hayvansal Üretim Faiz Desteklemeleri

 • 100.000 TL kadar işletme ve yatırım alanındaki desteklemeler için verilen krediler FAİZSİZ’tir.
 • 100 bin 1 TL ile en fazla 250 bin TL kredi kullanacaklar için yatırım döneminde %75 işletme döneminde ise %50 faiz desteği uygulanır.
Yaygın Hayvansal Üretim Faiz Desteklemeleri
Yaygın Hayvansal Üretim Faiz Desteklemeleri

Diğer Canlı Hayvan Alımları İçin Sağlanan Faiz Desteklemeleri

 • 7.500.000 TL kadar damızlık düve yetiştiricilinde yatırım döneminde %100 faiz desteği işletme dönemindeyseniz %75 faiz desteklemesi sağlanır.
 • 5.000.000 TL Büyükbaş hayvan besiciliği için her iki dönemde için sağlanan faiz desteği %50
 • 5.000.000 TL Küçükbaş hayvancılık yatırım döneminde %100 işetme döneminde ise %50 faiz desteği verilir.
 • 1 milyon 500 bin TL arıcılık için Ziraat bankası kredi kullanacaklardan her iki dönem için sağlanan destek oranı %50
 • 3 milyon TL için tavuk, Hindi gibi kanatlı sektöründe yatırım döneminde %50 işletme döneminde %25 ( damızlık sektöründe %100 )
 • Su ürünlerinde 100.000 TL kadar faizsiz kredi uygulanmaktadır.

The post Büyükbaş Hayvan Besi Çiftliği Kurma Proje Örneği (50 Baş BESİHANE) appeared first on GENEL BİLGİ SİTESİ.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir