Böceklenmiş irmikle ilgili Oba Makarna’dan açıklama: İddialar gerçek değil


Oba Un ve Makarna toplumsal medyada bozulmuş ve böceklenmiş buğday irmiğine ilişik görüntülere ilişkin izahat yapmış oldu. Açıklamada gündeme gelen, son kullanma zamanı geçmiş ürünlerin satışına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“GEMİLERİN GECİKMESİNDEN DOLAYI”

Görüntülerdeki ürünlerin Afrika’ya ihraç edilen buğday irmiğine ilişik olduğu, aktarma limanındaki vapur acentalarından kaynaklı gecikmesinden dolayı Afrika’daki üreticinin maksimum teslim sürelerinde ürünü temin edememesinden dolayı ürünün menşei olan ülkeye geri getirilmesine niçin olduğu bilgisi verildi. Geri getirilen bu ürüne ilişkin olarak imha talebinin 6 Mart 2024 tarihinde İskenderun Gümrük Müdürlüğü’ne iletildiği açıklandı.

“İMHA TALEBİ İLETİLDİ”

Firmanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Paylaşılan görüntüler ihracatını gerçekleştirdiğimiz buğday irmiğine ilişik olup, Afrika’da üretici olan müşterimize hususi olarak üretilmiştir. Yarı mamul olan bu ürünün üreticiye maksimum 30 ila 40 gün içinde yetişmesi gerekmektedir. Sadece aktarma limanındaki vapur acentalarından kaynaklı gecikmesinden dolayı üreticinin maksimum teslim sürelerinde ürünü temin edememesi, ürünün menşei olan ülkeye geri getirilmesine sebep olmuştur.

Geri getirilen bu ürüne ilişkin olarak imha talebi 06.03.2024 tarihinde vekilimiz Ünsped Gümrük Müşavirliği tarafınca T.C. Tecim Bakanlığı Doğu Akdeniz Gümrük ve Dış Tecim Bölge Müdürlüğü İskenderun Gümrük Müdürlüğü’ne iletilmiş olup, İskenderun Gümrük Müdürlüğü tarafınca 06.03.2024 evveliyatına evrak kaydına alınmıştır. Ek olarak üründe taşıma kaynaklı bozulma yaşandığı için ürün bedeli sigorta şirketi tarafınca karşılanmıştır.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Oba Iktisat Güncel Haberler

Related Posts