Bitcoin’de yeni rekor! 71 bin doları aştı


Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin sürmesi, Bitcoin’de yeni rekoru getirdi. Son 24 saatte yüzde 2,3 kıymet artışı kaydederek 71 bin doların üstüne çıkan Bitcoin, kripto para piyasasının değerinde de yükselişi bununla beraber getirdi.

MERKEZ BANKALARININ FAİZDE DÜŞÜŞE GİDECEĞİ ARTIŞI DESTEKLEDİ

Çözümleme şirketi Coinmarketcap’in verilerine bakılırsa, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının kıymeti 24 saatte yüzde 0,7 artarak 2 trilyon 650 milyar doları aştı. Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de Bitcoin’deki artışı destekliyor.

Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesini kontrol eden Bitcoin, bugün TSİ 10.30 itibarıyla 71 bin 50 dolardan işlem görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Bitcoin geçen yıl ortalama yüzde 157 kıymet kazanmıştı.

NİSANDA YARILANMA GERÇEKLEŞECEK

Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci sebebiyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönlü ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.

Piyasa kıymeti bakımından 2. sırada yer edinen Ethereum da son 24 saatte yüzde 0,9 kıymet kazanarak 3 bin 986 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021’de 4 bin doların üstüne çıkarak üstün dereceli kırmıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 değişik spot Bitcoin ETF başvurusunu 11 Ocak’ta onaylamıştı.

Kripto Para Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts