Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana’da yok satıyor


Sakatatın başkenti Adana‘da koyunun tüm organları adeta yok satıyor. Bir zamanlar çöpe atılan sadece şu anda pişmeden olarak tanesi 60, pişmişi de 100 liraya satılan şırdan da yerini alternatif ürünlere bırakıyor. Adana Kasaplar Çarşısı’nda kilosu 50 liradan satılan koyun kulağına vatandaşlar rağbet gösteriyor. Adanalılar hem leziz hem de vitamin açısından yararlı olan koyun kulağını ızgara, çorba ve kavurma olarak tüketiyor.

“KİLOGRAMI ŞU ANDA 50 LİRADAN SATILIYOR”

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, koyun kulağına rağbetin toplumsal medya yardımıyla arttığını söylemiş oldu. Yağmur, “Koyun kulağı kelleden ayrılıp ütüleniyor ve arkasından kelle paça çorbasının içinde tüketiliyor. Kilogramı şu anda 50 liradan satılıyor. Havaların oldukca aşırı sıcak gitmemesi sebebiyle rağbet fazla. Hem sevenler tüketiyor hem de kelle alamayan vatandaşlar kulağı alıyor” diye konuştu.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

“ADANA’DA HAYVANIN BÜTÜN BÖLGELERİ TÜKETİLİYOR”

Adana’da hayvanın tüm bölgelerinin tüketildiğini aktaran Yağmur, “Türkiye’nin sakatat tüketiminde başkent ili Adana. Adana’da da hayvanın tüm bölgeleri tüketiliyor. Hayvanın eti kadar sakatatı da vitamin açısından oldukca yararlı. Hiçbir hastalık vermiyor bu sakatatlar. İnsanlar da gönüllerince yiyor” dedi.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

“SOSYAL MEDYA SAYESİNDE POPÜLERLİĞİ ARTTI”

Koyun kulağını satan Güngör Güler ise talebin oldukca bulunduğunu söylemiş oldu. Güler, “Koyun kulağı eskilerin bilmiş olduğu leziz bir ürün. Toplumsal medya yardımıyla popülerliği arttı. Hususi müşterilerimiz bunu talep ediyor ikimiz de onlara hazırlıyoruz. İsteyenler kelle paça çorbasının içinde tüketiyor isteyenler ızgarada tüketiyor. Fakat şırdan kadar rağbet görmüyor. Hepimiz şırdanı merak edip şırdanı tüketiyor. Sadece onun da fiyatı arttığı için alternatif ürünlere de yönelmeler başladı” ifadelerini kullandı.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

“YEDİM ÇOK BEĞENDİM”

Koyun kulağı yiyen Berdan İnsan isminde yurttaş, “Yedim oldukca beğendim. Aslına bakarsan bildiğimiz bir lezzet, her insana tavsiye ederim. Biz Adanalılar hayvanın hiçbir bölgesini israf etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Adana Gastronomi Iktisat Haberler

Related Posts