Benzine ve motorine gece yarısı zam


Internasyonal petrol fiyatlarındaki artışa ve döviz kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki yüksek seyir sürüyor. Bu gece itibarıyla meydana getirilen zamla İstanbul’da benzin ve motorinin litresi averaj 43 lira seviyesinin üzerine çıktı.

Benzinde 1 lira 50 kuruş, motorinde ise 1 lira 30 kuruşluk fiyat artışı yaşandı. Geçtiğimiz hafta da benzine 1 lira 53 kuruş, motorine ise 1 lira 10 kuruş zam yapılmıştı.

Benzine ve motorine gece yarısı zam

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE KADAR?

Bu geceki zamla beraber İstanbul’da benzinin fiyatı 43 lira 44 TL oldu, motorinin fiyatı ise 43 lira 2 kuruş oldu. Öte taraftan Ankara’da ise benzin fiyatı 44 lira 20 kuruş, motorin fiyatı ise 43 lira 84 kuruşa terfi etti.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin tutarları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında gösterilen günlük CIF Akdeniz ürün tutarları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişiklik bilincinde gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplama sonucunda dağıtım firmaları tarafınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle firmalar ve kentlere bakılırsa değişim gösterebiliyor.

Enerji Finans Iktisat Haberler

Related Posts