Benzine 1,60 TL, motorine 1,25 TL zam gelmesi bekleniyor


Türkiye’deki yüksek döviz kuru ve geçtiğimiz yaz meydana getirilen ÖTV zammı sonrası yüksek seyreden akaryakıt fiyatlarında yeni bir fiyat artışı gerçekleşmesi umut ediliyor.

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere nazaran benzine 1,60 TL, motorine ise 1,25 TL zam gelecek. Zam, akaryakıt fiyatlarına 15 Mart Cuma günü itibariyle yansıyacak.

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE KADAR?

İstanbul’da benzinin litresi 40,53 TL, motorinin litresi 40,72, LPG ise 20,50 TL seviyelerinden satılıyor. Benzin ve zamma yapılacak zam sonrası ise fiyatlar 42 TL seviyelerine çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin tutarları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması yöntemiyle hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında gösterilen günlük CIF Akdeniz ürün tutarları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişiklik bilincinde gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplanma sonucunda dağıtım firmaları tarafınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle firmalar ve kentlere nazaran değişim gösterebiliyor.

Zam Enerji Finans Iktisat Haberler

Related Posts