Benzine 1.34 TL, motorine 1.11 TL zam geliyor


Internasyonal petrol tutarları ve döviz kurundaki değişikliklere bağlı olarak devamlı güncellenen akaryakıtta yeni bir gelişme yaşandı. 21 Mart Perşembe günü pompaya yansıyacak zamla benzin ve motorinde fiyatlar 43 TL seviyelerini aşmış olacak.

Son olarak 15 Mart Cuma günü benzin ve motorine meydana getirilen zamdan sonrasında iki petrol ürününde gene fiyat artışı yaşanacak. Sektör kaynaklarından alınan bilgilere bakılırsa benzine 1.34 TL, motorine ise 1.11 TL zam yapılacak.

BENZİN, MOTORİN VE LPG NE KADAR?

İstanbul’da benzinin litre fiyatı 42,10 TL,

Motorinin litre fiyatı 41,90 TL,

LPG ise averaj 21,95 TL’den satılıyor

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin tutarları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında gösterilen günlük CIF Akdeniz ürün tutarları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişiklik bilincinde gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplama sonucunda dağıtım firmaları tarafınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle firmalar ve kentlere bakılırsa değişim gösterebiliyor.

Otomobil Finans Iktisat Haberler

Related Posts