BDDK Taşıt kredilerinde limitleri güncellediBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taşıt alımına ilişkin kredi tutarlarında düzenlemeye gitti.
BDDK’nın web sitesinde yer edinen açıklamaya gore, kurul nihai satmaca kıymeti 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırını 48 ay olarak belirledi.

Nihai satmaca kıymeti 1 milyon 600 bin lira üstünde olup 3 milyon lira üstünde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 ay olurken, nihai satmaca kıymeti 3 milyon liranın üstünde olup 4 milyon liranın üstünde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 24 ay olarak belirlendi.

Nihai satmaca kıymeti 4 milyon liranım üstünde olup 5 milyon liranın üstünde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 12 ay oldu.

KREDİ TUTARININ TAŞIT DEĞERİNE ORANI YÜZDE 70’İ GEÇMEYECEK

Kredi Yönetmeliğinin 12’nci maddesinin ikinci fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliği’nin 11/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen taşıt teminatlı krediler hariç, tüketicilere binek vasıta edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde yada yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranını nihai satmaca kıymeti 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtlar için yüzde 70’i aşamamasına karar verildi.

Nihai satmaca kıymeti 1 milyon 600 bin liranın üstünde olup, 3 milyon liranın üstünde olmayan taşıtlar için kredi tutarının, yüzde 50’yi aşamaması nihai satmaca kıymeti 3 milyon liranın üstünde olup 4 milyon liranın üstünde olmayan taşıtlar için kredi tutarının yüzde 30’u aşamaması kararlaştırıldı.

Kurul sonucuna gore ek olarak kredi tutarının nihai satmaca kıymeti 4 milyon liranın üstünde olup 5 milyon liranın üstünde olmayan taşıtlar için yüzde 20’yi aşamamasına karar verilirken, nihai satmaca kıymeti 5 milyon liranın üstünde olan taşıtlar içinse kredi tutarı yüzde sıfır olarak belirlendi.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Iktisat Güncel Haberler

Related Posts