BDDK riskli konutlara kredi kolaylığı getirdiKentsel dönüşüm kapsamında bulunan riskli yapılar için alınan karar BDDK tarafınca duyuruldu. Buna nazaran söz mevzusu yapılar için riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirildi.

KREDİ TUTARININ TEMİNAT ALINAN KONUTA ORANINDA MUAFİYET

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi tutarının güvence olarak alınan konutun değerine oranı uygulamasında meydana getirilen değişikliği yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“24 Ağustos 2023 tarihindeki ve 10656 sayılı Kurul sonucu kapsamında belirlenen azami kredi tutarının güvence olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile 24 Ağustos 2023 tarihindeki ve 10655 sayılı Kurul sonucu kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığı uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirmesinde, tüketicinin kendisinin, eşinin yada 18 yaş altındaki evlatlarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi sebebiyle yıkılmış olması yada hakkında yıkım sonucu alınması halinde, söz mevzusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmamasına karar verilmiştir.”

Iktisat Güncel Haberler

Related Posts