Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! “Kapınıza getiriyoruz” vaadiyle dolandırıyorlar


Dolandırıcılar, bayramın yaklaşmasıyla yoğun talebin yaşandığı vasıta kiralama sektörü üstünden kurnaz planlarını uygulamaya başladı. Malum firmaların internet sayfalarını kopyalayarak “oltalama” yöntemini kullanan dolandırıcılarla ilgili sektör kaynaklarından vatandaşlara uyarı geldi.

BAYRAMDA ARAÇ KİRALAMALARA RAĞBET FAZLA

Vasıta kiralama, kişilerin kısa dönemli seyahatlerinde bütçelerini zorlamadan konforlarını artıran bir uygulama olarak yaygınlaşıyor. İnternet üstünden vasıta kiralama yaygınlaşırken, dolandırıcılar da web üstünden değişik yöntemlerle vatandaşları mağdur edebiliyor.

Bayramda vasıta kiralamada artış bulunduğunu değinen rent a car işletmecisi Murat Demirkul, “Yaz sezonu ve Ramazan Bayramı’nın gelmesiyle beraber işlerimizde bir hareketlilik var, yoğunluk yüzde 95’e kadar çıktı. Geçen bayrama nazaran bu bayramda vatandaşlar tarafınca vasıta kiralamaya rağbet yüksek. Bunun sebebi ise bayram tatilinin 9 gün olması ve hava şartlarının birazcık daha iyiye gitmesi bulunduğunu düşünüyoruz. Vasıta kiralama yapmak isteyen yurttaşlarımızın rezervasyonlarında problem yaşamamaları için erken rezervasyon yapmalarını da tavsiye ediyoruz” dedi.

Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! 'Kapınıza getiriyoruz' vaadiyle dolandırıyorlar

“VALE ARACINIZI KAPINIZA GETİRECEK VAADİYLE PARA ALINIYOR”

Korsan siteler üstünden bayram dönemlerinde vasıta kiralamak isteyen vatandaşların mağdur olmaması için dolandırıcılara dikkat edilmesi icap ettiğini özetleyen Murat Demirkul, “Korsan sitelerdeki şu andaki en büyük sıkıntımız mesela kurumsal firmaların web siteleri kopyalanıp sonundaki bir harf değişikliği ile birlikte yurttaşlarımızın bu düzmece sitelere girmesi sonucu kendilerine ulaşım sağlıyorlar.

Korsan siteler tarafınca istenilen en mühim nokta whatsapp üstünden yeniden vatandaşa ulaşarak para talep ediliyor ve sonunda vale aracınızı kapınıza kadar getirecek vaadiyle para alınıyor. Sonrasında bayram yurttaşlarımıza zehir oluyor. Bu tür para isteme yöntemi olduğunda yurttaşlarımızın mağdur olmamaları için uzak durmaları gerekiyor, daha dikkatli olması gerekiyor. Merdiven altı firmalara kesinlikle güvenilmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK FİYAT ELE VEREBİLİR

Dolandırıcıların oyununun ucuz fiyatlarından da anlaşılabileceğine dikkat çeken Demirkul, “Şu sebeple yurttaşlarımız kimi zaman ucuz fiyat diye inanıp bu kişilerle iletişime geçebiliyor. Vatandaşımız, yüksek ücretli bir aracı düzmece web sitesinde yarı fiyatına görmüş olduğu vakit aldanabiliyor ve bu kişilere güvenmelik gönderebiliyor. Baktığınız vakit düzgüsel bir şirket 2 yada 3 bin liralık aracını yarı fiyatına vermez. Yurttaşlarımız fiyat düşüklüğünden de bu mevzuyu anlayabilir. Bir şahıs whatsapp üstünden ücret talep ediyorsa o kişiden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

FİYATLAR BİN 500-4 BİN TL ARASINDA

Demirkul, “Vasıta kiralayan yurttaşlarımız aracını teslim almış olduğu sırada kiralama yapmış olduğu şirket yetkilisiyle birlikte aracı incelemeleri, gerekirse video çekmelerinde yarar var. Aracın bakımının olup olmadığını şirket yetkilisinden öğrenmelerini öneriyoruz. Kiralanan araçta en mühim noktalardan birisi de doğal ki lastik bakımı. Lastiklerin kesinlikle denetim edilmesi koşul. Fiyat aralıklarımız şuan için bin 500 lira ile 4 bin lira içinde değişiyor” diye konuştu.

Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! 'Kapınıza getiriyoruz' vaadiyle dolandırıyorlar

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Ramazan Bayramı Güvenlik Mahalli Teknoloji Iktisat Güncel Haberler

Related Posts