Bayram ikramiyesinde EYT ayrıntısı! 1 günle ikramiye yanıyor


Yüksek enflasyon karşısında bayram ikramiyeleriyle teselli bulmaya çalışan emekliler, ödemelerin hesaplarına yansıyacağı günü bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevzuyla ilgili “Ramazan Bayramı ikramiyelerini inşallah 2 ila 5 Nisan tarihleri içinde emeklilerimizin hesaplarına yatırmış olacağız.” ifadelerini kullanmıştı. İkramiyelerde EYT’lilerle ilgili detay da ortaya çıktı. 31 Mart’tan ilkin emeklilik dilekçesi verenler, hesaplarında ikramiye ödemesini görebilecek.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLER ALACAK?

Dünya Gazetesi’nin haberine bakılırsa Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylıklarıyla devamlı iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden ziyan olan sivil vatandaşlar la bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alabiliyor.

SGK’dan birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlar, en fazla ödemeye hak kazandıkları dosya üstünden ikramiye alabiliyor. Bir şahıs hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı, hem de ölen eşinden dolayı dul aylığı alıyorsa yalnız kendi emekliliğinden dolayı 3.000 lira ikramiye almaya hak kazanacak.

Bir bayan hem dul aylığı, hem de yetim aylığı alıyorsa en yüksek aylık almış olduğu dosyadaki oran üstünden tek ikramiye alabilecek. Emekli aylığı ile beraber devamlı iş göremezlik geliri alanlar ise yalnız emekliliğinden dolayı 3.000 lira ikramiye alacaklar.

EYT AYRINTISI

31 Mart 2024’ten ilkin emeklilik dilekçesi veren EYT’liler de ikramiye almaya hak kazanacak. Emeklilik dilekçesini 1 Nisan’dan sonrasında verenler ise Ramazan Bayramı’nda ikramiye alamayacak.

Emeklilik dilekçesini 1 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri içinde veren EYT’liler, Kurban Bayramı’nda zamlı ikramiyeyi alabilecek. Emekli yada hak sahiplerinin nisan ayı içinde bayramdan ilkin vefat etmeleri durumunda, bayram ikramiyesini hak sahipleri alabilecek.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALAN NASIL YARARLANACAK?

Yaşamını kaybeden eşinden yada anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanların bayram ikramiyesi, hisseleri oranında ödeniyor. Mesela, ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si oranında dul aylığı bağlanmış olan eşe 1.500 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 750 lira ikramiye ödemesi yapılacak.

Bir işte çalışmayan, kendi sigortalılığı sebebiyle gelir yada aylık almayanlar eşinin aylığının yüzde 75’ini aldıklarından, 2.000 lira ikramiye verilecek.

İŞ GÖREMEZLİK MAAŞI ALANA İKRAMİYE ÖDEMESİ

İş kazası ve meslek hastalığı sebebiyle devamlı iş göremezlik geliri alanlara, devamlı iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Meslekte kazanma gücü yitik oranı yüzde 25 olanlara 750 lira, yüzde 45 olanlara ise 1.350 lira ikramiye ödenecek.

Bayram İkramiyesi EYT Finans Yaşam Iktisat Haberler

Related Posts