Bakanlık harekete geçti! “Jasmine bebek” için toplatma kararı


Piyasaya sürdüğü “Jasmine” adlı oyuncak bebeğin, Tecim Bakanlığınca güvensiz tespit edilmesi üstüne gazetelere bedeli karşılığında iade ilanı veren şirket, oyuncaklarının mevzuatta belirtilen temel gerekleri sağlamadığını duyurdu.

“Jasmine” bebek ilanı, bugünkü gazetelerde, “Kamuoyuna duyurulur” başlığıyla yer aldı. Çocuklar için üretilen ve e-ticaret siteleri ile oyuncak dükkanlarında satışı meydana getirilen Jasmine bebeğin oyuncak cip içindeki görselinin kullanıldığı ilanda, Tecim Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezarete Genel Müdürlüğü tarafınca denetim yapıldığı açıklandı.

Bakanlık harekete geçti! 'Jasmine bebek' için toplatma kararı

TEMEL GEREKLERİ SAĞLAMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Denetimde, Galtoys marka, Jasmine Glt-E101-A model ürünün, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği ile Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlaması Hakkında Yönetmelik kapsamında kontrol ve muayenesi yapıldığı, fitalatla (plastikleştirici) ilgili mevzuatta belirtilen temel gerekleri sağlamadığının tespit edilmiş olduğu açıklandı.

Şirket adı ve yazışma bilgilerinin de verildiği ilanda, şu ifadeler yer aldı:

“Tecim Bakanlığı tarafınca güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup piyasada bulunan ürünlerin toplatılıp bertarafına karar verilmiştir. Ürünü satın almış olan müşterilerimizin bu ürünlerin kullanımına son vermesi ve yazışma detayları vasıtasıyla firmamızla irtibata geçerek bedeli karşılığında iade etmelerini, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Tecim Bakanlığı Iktisat Güncel Haberler

Related Posts