Bakan Şimşek’ten kira beyannamesi uyarısıGömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyannameleri mevzusunda yaptıkları denetimleri hatırlatarak mükelleflerin bir yaptırımla karşılaşmaması için 5 Nisan’a kadar beyannamelerini vermeleri icap ettiğini belirtti.

420 BİN GAYRİMENKULE YERİNDE TESPİT

Toplumsal medya hesabından açıklamada bulunan Şimşek, “2023 yılı kural dışı tutarı olan 21 bin lira üstünde kira gelirine haiz mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan’a kadar bildiri vermeleri icap ettiğini hatırlatıyoruz.” ifadesini kullandı.

Gelir İdaresi Başkanlığının, yönetimsel kayıtları (tapu, MERNİS benzer biçimde) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip bildiri vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

“Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne dek ortalama 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı kural dışı tutarı olan 21 bin lira üstünde kira gelirine haiz mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan’a kadar bildiri vermeleri icap ettiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.”

Mehmet Şimşek Iktisat Güncel Haberler

Related Posts