Bakan Şimşek’ten büyüme rakamları yorumu: Yapısal reformlara devam edeceğiz


TÜİK, Türkiye ekonomisiyle ilgili 2023 yılı son çeyrek gelişme rakamlarını deklare etti. Verilerde ekonominin yüzde 4,5 oranında büyümüş olduğu görülürken Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten “Kalıcı refah artışı için yüksek katma kıymetli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz.” açıklaması geldi.

MİLLİ GELİRDE 2 BİN 450 DOLARLIK ARTIŞ

Bakan Şimşek’in gelişme rakamlarıyla ilgili TÜİK verilerini paylaşmış olduğu yazılı açıklamasında ulusal gelirin 2 bin 450 dolarlık artışla 13 bin 110 dolara yükselmesine dikkat çekilerek “2023’te büyümenin üçte biri makine ve teçhizat yatırımlarından geldi. Kuvvetli şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracatla daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

“BU YIL ILIMLI BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Şimşek açıklamasının devamında “Göstergeler, ekonomideki dengelenmenin, cari açıktaki iyileşmenin sürdüğüne işaret ediyor. Bu yıl net dış talebin pozitif katkı verdiği ılımlı, dengeli gelişme bekliyoruz. Kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma kıymetli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'ten büyüme rakamları yorumu: Yapısal reformlara devam edeceğiz

Mehmet Şimşek Iktisat İhracat Finans Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts