Bakan Şimşek’in tahminiyle hesaplar değişti! İşte temmuzda memur ve emekliyi bekleyen zam oranıGömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Baz etkisiyle mayıs ayında enflasyonun yüzde 73 seviyesinde çıkmasını bekliyoruz” demişti. Bu oran enflasyonda zirve olarak yorumlanırken temmuz ayında yapılacak zammı bekleyen emekliler de tekrardan hesap halletmeye başladı.

EMEKLİ VE MEMUR YÜZDE KAÇ ZAM ALACAK?

Şimşek’in mayıs enflasyon tahmini gerçekleşirse 2024’ün ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 24 seviyesinde gerçekleşecek. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına direkt yansıyacak. Işyar ve işyar emeklisi ise yüzde 7.39 enflasyon farkıyla yüzde 19 zam alacak.

EŞİTLEME OLUR MU?

Ocak ayında memurlara yüzde 49,25 oranında zam yapılmıştı. Enflasyona nazaran emekli maaşı ise yüzde 37,6 olmuştu. Emekli zammı ilk olarak yüzde 42,6’ya hemen sonra ise yüzde 49,25’e çıkarılmıştı. Şimdi temmuzda da bir eşitleme olup olmayacağı merak mevzusu.

EMEKLİLERE NEDEN ZAM YAPILMADI?

31 Mart mahalli seçimleri öncesi emeklilerin zam beklentisi sonuçsuz kalmış ve bu da sandıktan çıkan sonucu etkilemişti. Geçtiğimiz hafta meydana getirilen AK Parti MYK’sında mevzuyla ilgili oldukca sayıda probleminin muhatabı olan Şimşek, “Bunu yapmak için Türkiye’nin yurtdışından yüzde 50’den fazla faizle borçlanması gerekecekti. Bu şekilde yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik” diyerek emeklilere niçin zam yapılmadığını özetledi.

5 İLA 7 BİN LİRA ARASI BEKLENTİ VARDI

Bilinmiş olduğu suretiyle Türkiye’de en düşük emekli maaşı 10 bin lira seviyesinde. Seçimlerden ilkin emekli maaşlarına 5 ila 7 bin lira içinde bir zam yapılması yönünde beklenti oluşmuştu. Hükümet ise emeklilere zam için temmuz ayını işaret etmişti.

ERDOĞAN, MİTİNG ALANINDA HESAP YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden ilkin katılmış olduğu bir mitingde emekli maaşlarıyla ilgili “Emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin iyi mi boş konuştuğunu örneklerle anlattım. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim yada sıhhat harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu demek değil ki çalışanlarımızı ve emeklilerimizi yaşam pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Tam tersine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, ulusal gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz benzer biçimde çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız” demişti.

Mehmet Şimşek Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts