Bakan Şimşek’in ağzından verilen “ÖTV ve KDV’de artış olacak” iddiası asılsız çıktı


Dezenformasyonla Savaşım Merkezinin toplumsal medya hesabından, bazı basın gösterim organlarında yer edinen, “Gerekirse kura müdahale edilecek, ÖTV ve KDV’de artış olacak” iddiasına ilişkin izahat yapılmış oldu.

“İTİBAR ETMEYİN” UYARISI

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, basına kapalı bir görüşmede, oda ve borsa başkanlarının yanı sıra iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelmiş olduğu belirtilen açıklamada, “Bahse mevzu görüşmede, Bakan Şimşek’in kura müdahale edileceğini yada ÖTV ve KDV’de artış olacağını söylediği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Yetkili şahıs ve kurumların açıklamaları haricinde meydana getirilen spekülatif haberlere saygınlık edilmemelidir” ifadelerine yer verildi.

İşte meydana getirilen o paylaşım;

Bakan Şimşek'in ağzından verilen 'ÖTV ve KDV'de artış olacak' iddiası asılsız çıktı

DAHA ÖNCE ARTIŞ OLMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Öte taraftan Bakan Şimşek, daha ilkin yapmış olduğu bir açıklamada da KDV ve ÖTV’de artış olamayacağını belirterek şu ifadelere yer vermişti: “KDV şeklinde akaryakıtta ÖTV şeklinde enflasyonu artıran vergi artışlarına gittik. Bu vergi artışları tekrarlanmayacak. Kısaca gelecek yıl sistemden çıkmış olacak. Yüzde 40’a kadar vergi için yetki alınıyor. Bu olacağı anlamına gelmiyor. Liralaşmayı desteklemek için piyasa koşulları el verdiğinde vergiyi kullanıp bu sürece katkıda bulunabiliriz. Önümüzdeki dönemde oturup daha adil vergi sistemi mevzusunda ciddi adımlar atacağız.”

Olgun Kızıltepe

Mehmet Şimşek Finans Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts