Bakan Şimşek: Zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz


Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu yıl içinde, 2024’ün 3. ve 4. çeyreğinde mecburi afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Zelzele sigortasının kapsamı oldukça dar. Bir tek binaları kapsıyor, afet sigortası ise tüm öteki riskleri de kapsamış olacak.” dedi.

Şimşek, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması Ödül Töreni’ndeki konuşmasında, anlamlı bir yarışma düzenlendiğini belirterek, katılımcıları kutlama etti. Depreme dayanaklı binaların tasarımlarının oluşturulmasının önemine işaret eden Şimşek, “Türkiye büyük bir oranda zelzele ülkesi. Depremle yaşamak haricinde bir seçeneğimiz yok. Onun için de kesinlikle dirençli yapıları inşa etmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek: Zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz

ŞİMŞEK’TEN DASK AÇIKLAMASI: SİGORTALILIK DURUMU HALA DÜŞÜK

Şimşek, mecburi zelzele sigortasının 1999’daki depremin arkasından hayata geçirildiğini hatırlatarak, Türkiye’nin zelzele ülkesi olması sebebiyle sigortaların yapılması icap ettiğini dile getirdi.

DASK bünyesindeki zelzele güvence havuzuna finansal güvence sağlandığını dile getiren Şimşek, “2023 itibarıyla mecburi zelzele sigortası poliçe sayısı ortalama 11,7 milyon. Güvence tutarı ise ortalama 3,7 trilyon liraya ulaşmış durumda. Adı da mecburi sigorta fakat sigortalık durumu hala düşük. Bu mecburi sigorta mühim bir temel taşı, bunun üstüne ilave adımlar atmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin geçen yıl depreme 1,1 trilyon liranın üstünde kaynak harcadığını bildiren Şimşek, şu şekilde devam etti: “Bu zelzele sigortası bir nebze de olsa bu yaraların sarılmasında yararlı oldu. Bölgedeki ortalama 500 bin hasar başvurusuna ortalama 35 milyar lira ödeme yapılmış oldu. Dolayısıyla biz mecburi zelzele sigortasını, yaygınlaşmasını önemsiyoruz ve bir tek depremle sınırı olan olmasın istiyoruz. 2024 için bir düzeltim programımız var. Bu reformun birleşenlerden bir tanesi de mevcut sigortanın kapsamını genişletmek. Şu an itibarıyla mecburi zelzele sigortası, bazı ülkeler açısından da örnek oluşturdu. Geçtiğimiz dönemde Azerbaycan, Arnavutluk benzer biçimde ülkelerin yetkilileri geldi, bu sistemi öğrenmek ve tecrübelerimizi paylaşmamızı istedi. Hakikaten örnek bir uygulama görüyoruz. Türkiye bir zelzele bölgesi, bu bir gerçek.”

Bakan Şimşek: Zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz

“2024’ÜN 3. VE 4. ÇEĞREĞİNDE ZORUNLU AFET SİGORTASI GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

İklim değişikliğine ve yol açacağı afetlere karşı dirençli şehirlerin kaçınılmaz bir öneme haiz bulunduğunu belirten Şimşek, şu şekilde konuştu: “İklim krizi bir realiteyse bizim ona bir hazırlık yapmamız lazım. Yeşil dönüşüm de hazırlığın bir parçası. Bu yıl içinde, 2024’ün 3. ve 4. çeyreğinde mecburi afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Zelzele sigortasının kapsamı oldukça dar. Bir tek binaları kapsıyor, afet sigortası ise tüm öteki riskleri de kapsamış olacak. 2000 senesinde iyi bir düzeltim yapılmış, mecburi zelzele sigortası getirilmiş, şimdi biz bir adım daha öteye geçip iklim değişikliğini de dikkate almamız lazım. Naturel afetlerin sıklığını artırma riskine karşı önlem olarak, şimdi ‘mecburi afet sigortası yapacağız’ diyoruz. 12. Kalkınma Planımızda bu düzenleme de yer ediniyor. Ev eşyası dahil öteki tüm boyutlarıyla riskleri kapsamış olacak. Böylece ülkemizin sigortacılık oranı artmış olacak.”

HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu ise depremin açacağı riskleri çözümleme ederek farkındalığına vurgu yapılacak yarışma düzenlediklerini ve gençlerin güvenli binaları inşa edeceklerine inandıklarını söyledi.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise uygulamalı eğitime ehemmiyet verdiklerini ve bu misyonla eğitimlerini sürdürdüklerini belirtti.

Konuşmaların arkasından yarışmalarda aşama elde edenlere ödülleri verildi.

Mehmet Şimşek Sigorta Zelzele Iktisat Güncel Haberler

Related Posts