Bakan Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin


Gömü Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iktisat programı kapsamında önümüzdeki dönem atılacak adımlar ve kamunun tutum yapması için alınacak önlemleri söyledi. Bakan Şimşek, “Kamu kurumlarına bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin. Ankara’daki bir kamu kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek” ifadelerini kullandı.

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde kamuda alınacak tutum önlemlerinin ipuçlarını verdi. Kamuda tutum tedbirleri için düğmeye basıldı ve alınacak tedbirler kalem kalem listelendi. Tutum döneminde, ek ödenek, yeni bina alımı, vasıta kiralama, 5 yıldızlı otellerde seminer benzer biçimde pek oldukça detay bulunuyor.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’na konuşan Şimşek’in açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde sıralanıyor:

“KİMSE EK ÖDENEK İÇİN BANA GELMESİN”

“Bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmiyor, verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin.

“FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE GÖRE ÖDENEK VERİLECEK”

Fiziki gerçekleşmesi yüzde 60-70’in üstünde olan yatırımlara ödenek verilecek. Bunun haricinde mesela, fiziki gerçekleşmesi yüzde 20 olmuşsa, bu türdeki yatırımların ödenekleri yıllara yayılacak. 4 kilometrelik bir tünel yatırımının fiziki gerçekleşmesi 500 metre ise bu mevzuda acil edilmeyecek.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

“TARIMSAL DESTEKTE KESİNTİ YAPILMAYACAK”

Sadece, tarımsal üretim, nitelikli yatırımlar, sulama ve baraj benzer biçimde yatırımlar öncelikli olacak. Tarımsal desteklerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Kamu yatırım programında rasyonelleştirme emek harcamaları yapılmış oldu, kısa sürede tamamlanarak ekonomik ve toplumsal yarar üretecek yatırımlar önceliklendirilecek.

“KAMU BİNASI ALIM TALEPLERİ REDDEDİLECEK

Yeni kamu binası alınmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Tam tersine kamu binası giderleri mevzusunda tutum yapılacak. Bu mevzuda gelecek ödenek talepleri reddedilecek. Mesela bizim bakanlığımıza bağlı bir birimin binası ile ilgili problem çıktı. Yeni bina almadık yada kiralamadık. O binadaki çalışanı kendi bakanlığımızın binasına taşıdık. 3 şahıs oturan personel odalarını masa iskemle koyduk 5’e-6’ya çıkardık. Bundan dolayı tüm kamu kurumları ellerindeki bina olanağına nazaran planlama meydana getirecek.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

“5 YILDIZLI OTELDE SEMİNER DÜZENLENMEYECEK”

Yurt dışı ve yurt içi toplantılar, eğitim seminerleri yada konferanslar benzer biçimde talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde kendi bulunmuş olduğu yerde bu tarz şeyleri meydana getirecek. Yurt dışındaki bir toplantıya katılım mecburi ise, personel sınırı olacak. Mesela, Ankara’daki bir kamu kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara’da bunu kendi imkanları ile meydana getirecek. Ek olarak, kırtasiye, temsil-ağırlama giderleri sıkı bir halde denetim ediliyor.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

“MEVCUT ARAÇLARI SATIN, O ZAMAN YENİSİNİ ALIN”

Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Mecburi olmayan servis hizmetleri son buluyor. Kamuda vasıta tasarrufu en oldukça ehemmiyet verdiğimiz konulardan biri. Bundan dolayı, aslına bakarsan bir süredir vasıta tasarrufu mevzusunda dikkat ediyoruz. Kiralama yada yeni vasıta alımında oldukça katı kurallar var. Yeni vasıta alınmasına yönelik talepler vardığında, titiz bir araştırma yapılıyor. Ilk olarak ‘elinizdeki mevcut araçları satın, yerine o süre yenisini alın’ diyoruz. Yenisi alınacaksa da TOGG almalarını söylüyoruz.

KAMU ALIMLARINDA ORTAYA ÇIKAN ZARARLAR ÖNLENECEK

Kamu İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı internasyonal ölçü ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek. Kamu alımlarına yönelik harcamalar tutum odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak.”

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

KDV FIRSATÇILIĞINA YAPAY ZEKA ÖNLEMİ

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV’deki oran uyumsuzluklarının tespit edilmesi için başlattıkları suni zeka destekli çalışmanın tamamlandığını bildirdi. Birçok işletme, yüzde 8-10 içinde olması gerekirken, temel besin için uygulanan yüzde 1 KDV’den fiş kesiyor, vatandaştan yüzde 10 olarak almış olduğu vergiyi yüzde 1 olarak devlete ödüyor ve vergi kaçağına sebep oluyordu.

Toplumsal medya hesabından, KDV yitik ve kaçağının önlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalara ilişkin paylaşım meydana getiren Bakan Şimşek, temel gereksinim ürünleri üstündeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar etmiş olduğu tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacağına dikkati çekerek şunları kaydetti: “KDV’deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik, Vergi Denetim Kurulu ve Gelir İdaresi başkanlıklarımız ile Risk Analizi Genel Müdürlüğümüz suni zeka destekli çalışmalarını tamamladı. Vergi yitik ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların, haksız rekabet oluşturanların takip edeni olmaya devam edeceğiz.”

Kamuda Tutum Genelgesi Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Finans Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts