Bakan Şimşek, IMF ile görüşmek için ABD’den destek mi istedi? Cevap Cumhurbaşkanlığı’ndan geldiCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Savaşım Merkezi, “Seçimden sonrasında IMF ile görüşme yapmak için ABD’den destek istendiği” yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

ABD Gömü Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz günlerde G20 toplantıları kapsamında Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan ile bir araya gelmişti. Yellen, X hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Türkiye ve ABD’nin mühim bölgesel sorunları çözmek için iyi mi beraber çalışabileceğini Bakan Mehmet Şimşek ile görüştüm. İkili ilişkilerimizin önemini de vurguladım” ifadelerini kullanmıştı. Bu görüşme sonrası IMF odaklı bazı iddialar ortaya atıldı.

“BÖLGESEL VE KÜRESEL EKONOMİK GELİŞMELER ELE ALINDI”

Dezenformasyonla Savaşım Merkezi’nden meydana getirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bazı basın gösterim organları ve toplumsal medya hesaplarından paylaşılan, ‘Seçimden sonrasında IMF ile görüşme yapmak için ABD’den destek istendiği’ yönündeki iddialar doğru değildir. Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Brezilya’da düzenlenen G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı kapsamında ABD Gömü Bakanı Janet Yellen ile bölgesel ve küresel ekonomik gelişmelerin ele alındığı ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

“İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEK HUSULARDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU”

Görüşmede, IMF ile ilgili herhangi bir başlık söz mevzusu olmamıştır. Bakan Şimşek, gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde fazlaca taraflı kalkınma bankaları ve ülkelerle ilişkileri ve işbirliğini güçlendirecek hususlarda görüş alışverişinde bulunmuştur.”

Açıklamada, piyasalarda güvensizlik ve tedirginlik meydana getirmeye yönelik kasıtlı şekilde dolaşıma sokulan spekülatif haberlere saygınlık edilmemesi istendi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Mehmet Şimşek Janet Yellen Medya Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts