Bakan Şimşek: Gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit ettik


Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB); kira, ücret ve kıymet artış kazancı şeklinde gelirlerini beyan etmeyen yüz binlerce yükümlü tespit ederken bunların cezai işlem uygulanmadan pişmanlık hükmünden yararlanıp vergi borçlarını ödeme imkanı bulunurken Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yeni bir çağrıda bulunmuş oldu.

ŞİMŞEK: 2,6 MİLYON MÜKELLEFİMİZ GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERDİ

Bakan Şimşek, “2023’te kira, ücret, menkul ana para iradı, öteki kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1,8 milyon mükellefimizle ticari, zirai yada özgür meslek kazancı olan 2,6 milyon mükellefimiz gelir vergisi beyannamesi verdi. Beyannamelerini zamanında veren tüm mükelleflerimize teşekkür ederiz.

“ADİL REKABET VE MALİ DİSİPLİN İÇİN KAYIT DIŞIKLA MÜCADELEDE KARARLIYIZ”

Şimdiye kadar gelir elde etmesine karşın bildiri vermeyen 400 binden fazla yükümlü tespit ettik. Bildiri vermeyen mükelleflerimizi ceza ödememeleri için pişmanlık hükmünden yararlanmaya çağrı ediyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadelede kararlıyız.”

Bakan Şimşek: Gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit ettik

PİŞMANLIK İMKANI NEDİR?

2023’te kira geliri, ücret ya da kıymet artış kazancı elde etmesine karşın bildiri vermeyen mükelleflerin, vergi daireleri tarafınca lüzumlu işlemlere başlanmadan ilkin pişmanlıkla bildirim yapma imkanı bulunuyor. Pişmanlıkla bildiri verildiğinde, vergi cezası kesilmeden vergiler ödenebiliyor.

Beyannameler Hazır Beyan Sistemi üstünden verilebiliyor ve vergi de gene bu sistem üstünden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor. Vergi dairesinin yazısı üstüne bildiri verilmesi durumunda ise vergiler cezalı kesiliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Gömü Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Maliye Hukuk Iktisat Güncel Haberler

Related Posts