Bakan Şimşek: Enflasyonu tek haneye indirdiğimizde, çok daha rahat konut alabileceksiniz


Gömü Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bahçelievler’deki bir otelde düzenlenen “Güneydoğu Sofrası İstanbul Buluşması” programında konuştu. Enflasyonun dünyada da Türkiye’de de mühim bir problem bulunduğunun altını çizen Bakan Şimşek, “Ortaya koyduğumuz programla biz yeniden enflasyonu tek haneye indireceğiz. Enflasyonu tek haneye indirdiğimizde, siz oldukça daha rahat bir halde konut alabileceksiniz. Şu sebeple konut kredisi alabileceksiniz. AK Parti hükümetleri öncesi, konut kredisi yok denecek kadar azdı” dedi.

“MURAT KURUM İSTANBUL’DA BÜYÜK FARK YARATACAK”

Kurum’un İstanbul’da büyük bir fark yaratacağını ifade eden Şimşek, İstanbul’daki en mühim sorunlardan ulaşım, konut açığı ve afet riskini AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan adayının çözeceğini söylemiş oldu. Hükümet olarak İstanbul’un altyapısına yönelik mühim yatırımlar yaptıklarını özetleyen Şimşek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, hayata geçirdiği projelerle ulaşım problemininin çözümüne katkı sunduğunu, gelecekte de bu problemi çözeceğini açıkladı.

“İSTANBUL’U ÇOK DAHA İLERİ BİR NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ”

Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde 1 milyon 319 bin toplumsal konut yapıldığını belirterek, Murat Kurum’un İstanbul için bir talih bulunduğunu, kentsel dönüşümü deneyimi ile en iyi şekilde yapacağını kaydetti. Bakan Şimşek, AK Parti’nin mahalli yönetim vizyonunda “gerçek belediyecilik” bulunduğunu vurgulayarak şunları kaydetti; “Biz insan odaklıyız, bizim belediyecilikten maksadımız hizmet ve yaratı siyasetidir. Biz, kalkınmanın yerelden başladığını biliyoruz. Bizim belediyecilik anlayışımızda verdiği sözü yerine getirme vardır. Biz bu şekilde bir ekibiz. Katılımcı, kapsayıcı ve hesap verilebilir bir belediyecilikten bahsediyoruz. Hep beraber İstanbul’u oldukça daha ileri bir noktaya taşıyacağız. Şu sebeple bu çağda artık bir tek ülkeler rekabet etmiyor, artık illerle, şehirlerle, metropollerle rekabet ediliyor. İstanbul’u daha rekabetçi kim yapabilir? Doğal ki Murat kardeşimiz. Şu sebeple o bu işin ehli. Şu sebeple bu birikime ve tecrübeye haiz.”

“EĞER HİZMET YOKSA DEMEK Kİ SORUN BAŞKADIR”

Mehmet Şimşek, muhalefetin hiçbir bahanesi olmadığını bu sebeple kendilerinin Ankara’dan parayı, deposu adil ve kurala dayalı bir halde gönderdiklerini altını çizdi. 2023 senesinde en oldukça paranın, en oldukça kaynağın İBB’ye gittiğini bildiren Şimşek, şu şekilde devam etti; “Ankara’ya gitmiş, İzmir’e gitmiş. Üçü de ana muhalefetin elinde olan belediyeler. Bakın ilk 10’da Antalya var, Mersin var, Adana var. Bu 6 ilin tamamı gördüğünüz benzer biçimde muhalefetin elinde. Biz ayrımcılık yapmadık. Bizim kitabımızda ayrımcılık yoktur. Biz bütçeden belediyelere parayı, kurala dayalı olarak, formüle dayalı olarak, adil bir halde yolladık. Eğer hizmet yoksa demek ki problem başkadır. Dolayısıyla oldukça net bir halde biz mahalli yönetimlere kuvvetli kaynak aktarıyoruz. Niçin? Oradaki hemşehrilerimize hizmet için aktarıyoruz, yaratı için aktarıyoruz, yatırım için aktarıyoruz. Bu kaynakların doğru kullanılması oldukça değerlidir.”

“DÜNYADA DA TÜRKİYE’DE DE ENFLASYON ÖNEMLİ SORUN”

Şimşek, mahalli yönetimlere AK Parti hükümetleri döneminde deposu yüz kattan daha çok artırdıklarına dikkati çekerek, bu anlamda muhalefetin hiçbir bahanesinin olamayacağını açıkladı. Şehirlerin akıllı, çevreye duyarlı, dirençli ve rekabetçi olması gerektiğine işaret eden Şimşek, AK Parti’nin seçim beyannamesinde bunların hepsine yer verildiğini aktardı. Gömü ve Maliye Bakanı Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 20 yılda her alanda büyük bir ilerleme sağlandığını ifade ederek, ekonomik sorunların bilincinde olduklarını, bunu çözmek için geçen eylül ayında kapsamlı bir program açıkladıklarını hatırlattı. Sorunları köklü bir halde çözeceklerini belirten Şimşek, şunları kaydetti; “Şu sebeple biz, esnafımızın da emeklimizin de işçimizin de asgari ücretlimizin de sorunlarını biliyoruz. Bu sorunları geçmişte çözdük, Türkiye’yi süratli bir halde kalkındırdık. Altyapısını iyileştirdik, eğitimine yatırım yaptık, sağlığına yatırım yaptık, ekonomimizi büyüttük. Son yıllarda dünyada da Türkiye’de de enflasyon mühim bir problem. Ortaya koyduğumuz programla biz yeniden enflasyonu tek haneye indireceğiz. Enflasyonu tek haneye indirdiğimizde, siz oldukça daha rahat bir halde konut alabileceksiniz. Şu sebeple konut kredisi alabileceksiniz. AK Parti hükümetleri öncesi, konut kredisi yok denecek kadar azdı. Biz tek haneye indirince, krediye erişim arttı.”

“PROGRAMIMIZI SABIRLA UYGULAYACAĞIZ”

Enflasyonu yeniden tek haneye indireceklerini vurgulayan Şimşek, “Şu sebeple biz, imkanlarımızın faiz yerine yatırıma ve hizmete gitmesini istiyoruz. Evet, önümüzde doğal ki kolay olmayan bir süreç var. Fakat sabırla biz programımızı uygulayacağız ve bu program başarıya ulaşmış olacak. Bu program yardımıyla sorunlarımızı çözme imkanı olacak. Hakkaten de program çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek, 2024-2026 sürecini kapsayan Orta Vadeli Program’a işaret ederek, “Program eylülde açıklandı. Program çalışıyor. Büyümede, işsizlik oranında, enflasyonda ve bütçe açığında hedefleri 2024’te, 2025’te ve 2026’da tutturacağız. Şimdi hedefimiz ne? Hedefimiz toplumumuzun, milletimizin refahı. Bunun için de dünyayla beraber sıkıntılı bir dönemdeyiz fakat başaracağız. Bizlere güvenin.” diye konuştu.

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts