Bakan Şimşek: Enflasyon 3 Temmuz’dan itibaren düşmeye başlayacak


Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katılmış olduğu canlı yayında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Şimşek, enflasyonun yüksek seyrinden dolayı sık sık ortaya atılan “Yeni vergiler gelecek” iddialarına karşı bu şekilde bir çalışmalarının olmadığını belirtti. Şimşek, enflasyonun düşmesiyle ilgili de net tarih vererek 3 Temmuz’u işaret etti.

“İSTİSNALARI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Şimşek’in Kanal 7’de katılmış olduğu canlı yayındaki konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Orta Vadeli Program nedir? Ilk olarak onu açıklayalım; bu program üç senelik bir program. Programın aslı dezenflasyon doğrusu enflasyonu tek haneye indirmek. Şu demek oluyor ki üç senelik bir program yaptık. Para politikalarını işlevsel hale getirmek için yaptık. Orta Vadeli Programın üç temeli vardır. Sıkı para politikası, sıkı maliye politikası dolayısıyla enflasyon düşecek.

Orta Vadeli Program’da şunu bir halde ortaya koymuşuz demişiz ki; istisnaları gözden geçireceğiz. İndirimli KDV oranlarını gözden geçireceğiz, muafiyetleri gözden geçireceğiz. Fazlaca net çizmişiz. Hiçbir ülke siyasal sahiplenme olmadan başarıya ulaşamaz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu program hazırlandı.

“YÜKSEK ENFLASYON SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bu program eylülde açıklandı. 3 temel bileşeni var. 1. Bileşen dezenflasyon doğrusu fiyat istikrarı. Şu an yüksek enflasyon sorunuyla karşı karşıyayız. Dünyada da yüksek fakat bizde dalga boy yüksek. İlk olarak tek haneye düşürmeye yönelik bir program. Bunun için sıkı bir para politikası var.

Merkez Bankası’ndaki dostlar işlerini yapıyorlar. Merkez Bankası enflasyonu çapalayacak çerçevede parasal sıkılaşmaya gitti. Şartlar neyi gerektiriyorsa onu yaparlar. Merkez Bankası enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa meydana getirecek.

Bütçede zelzele hariç çok önemli bir disiplin sağlandı. Gelirler politikası da bundan sonrasında beklenen enflasyona nazaran şekillendirilecek.

“ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ 2024’ÜN İKİNCİ YARISINDA”

Biz bunu programı açıklarlarken söyledik. Enflasyondaki düşüş 2024 yılının ikinci yarısında başlamış olacak. Enflasyona mayıs ayı dahi yükselmeye devam edecek. Bu sebeple şubat ayı enflasyonunu hedef alalım. Yüzde 67. Bu şubat 2023 ve 2024 arası enflasyon. Şu demek oluyor ki son 12 ayın enflasyonu.

Birincisi geçen yıl bu ülkede asrın felaketi yaşandı. İnşaat girdilerinde fazlaca büyük bir artış oldu. Aynı sektörde İşçilik maliyetlerinde ciddi bir artış oldu. İnsanlar büyük şehirlere göç etti ve kira tutarları terfi etti. Bunlar bir kerelik bir şey fakat geçen yıl temmuz ağustos eylül aylarında yaşandı. Bu önümüzdeki temmuz ağustosta yaşanmayacak.

“ENFLASYONİST YENİ VERGİ OLMAYACAK”

Geçen yıl bir seçim vardı. Gelirler politikası oldukça eli bol belirlendi. Bunun da tesiri var. Önümüzde 4 yıl seçim olmayan bir dönem var. Biz burada bir tek para politikası üstünden değil. Enflasyonu kalıcı olarak bir halde aşağı çekmek istiyoruz. Enflasyondan en fazlaca etkilenenler durağan(durgun) gelirliler.

Geçen yıl zelzele sebebiyle fazlaca büyük bir açıkla karşı karşıyaydık. Dışardan borçlanmak yerine açığı azaltmaya gittik. Bundan dolayı vergi artışlarına gittik. Bunlar direkt doğruya enflasyon. 2024’te bunlar olmayacak. Bunlar da tek seferlik etkisinde bırakır.

Enflasyonist yeni vergi olmayacak. OVP’de fazlaca net bir halde vergiler için çerçeve çizdik. Biz KDV genel oranını artırmayacağız, yüzde 20 üst limit. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini artırmayacağız. Fazlaca netiz bu mevzuda. Sadece kural dışı muafiyetleri gözden geçireceğiz. Bunlarda verimlilik ne durumda bakacağız.

“ENFLASYON 3 TEMMUZ’DAN İTİBAREN DÜŞECEK”

Enflasyon Temmuz 3’ünden itibaren düşmeye başlamış olacak. Bu sebeple çıktı açığı Temmuz’da eksiye dönüyor. Baz tesiri var. Para politikası gecikmeli çalışıyor.

Başından beri enflasyon senenin ikinci yarısından itibaren düşmeye başlamış olacak diyoruz. Enflasyonda düşüş trendi başlamış durumda. Bir program var sabırla kararlılıkla uygulayacağız.”

Erdem Aksoy

Mehmet Şimşek Iktisat Güncel Haberler

Related Posts