Bakan Şimşek: 420 binden fazla kapıyı çaldık, niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet üzerinden yapmak


Katılmış olduğu canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet’ten yapmak. Son iki ayda 420 binden fazla kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık” diye konuştu.

MEHMET ŞİMŞEK’TEN DİKKAT ÇEKEN DEĞERLENDİRMELER

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN Türk kanalında gündemi değerlendirdi. Kayıt dışılık ile savaşım edeceklerini söyleyen Şimşek, harcamaları gözden geçireceklerini, daha üretken, verimli alanlara yönelteceklerini söylemiş oldu.

“KAYIT DIŞILIK HAK YEMEK DEMEKTİR”

Fazlaca ciddi düzenlemeler çalıştıklarını ifade eden Şimşek, “Nokta atışı olacak. Kayıt dışı ile savaşım ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir halde denetim altına alacağız. Kayıt dışılık hak yiyecek anlama gelir” dedi.

Bakan Şimşek: 420 binden fazla kapıyı çaldık, niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet üzerinden yapmak

HAZİRANDAN İTİBAREN YENİ POS CİHAZLARI KULLANILACAK

Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede yeni yöntemlere de değindi. Hazirandan itibaren düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için yeni POS cihazlarının kullanılacağını söylemiş oldu.

“BİZİM AMACIMIZ GÖNÜLLÜ UYUMU ARTIRMAK”

Kira sözleşmelerinde yapılacak düzenlemelerle ilgili de konuşan Şimşek, “Niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet’ten yapmak. Son iki ayda 420 binden fazla kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bizim gayemiz gönüllü uyumu çoğaltmak. Bu ayın sonunda kira beyannamesi verilmesi lazım. Bu kira beyannamelerini verilmesini sağlamak bizim açımızdan mühim. Bundan dolayı verilmemiş beyannamelere ilişkin nisanda araştırma yaparsak, yükümlü daha ağır neticelerle karşılaşabilir. Elimizde oldukça somut data var. Hedefimiz gönüllü uyumu artırarak vatandaşın bildirge vermesini sağlamak.” dedi.

“TÜRKİYE’DE GELECEK AYLARDA CİDDİ KREDİ NOT ARTIŞLARI OLACAK”

Türkiye’nin kaynağa erişiminde bir mesele olmadığına da vurgu meydana getiren Bakan Şimşek, “Türkiye’de gelecek aylarda ciddi kredi not artışları olacak” dedi.

Erdem Aksoy

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Finans Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts