Bakan Bolat’tan net uyarı: Tüm gıda firmalarını dolaştık, vatandaşı kazıklamak isteyenlerle asla ticaret yapmayacağız


Esenyurt Nene Hatun Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Tecim Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Milletvekilleri, Ak Parti Esenyurt Belediye Başkan talibi Hamit Öncü, ilçe STK temsilcileri, oldukça sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.

Görüşmede konuşan Bakan Ömer Bolat, “Biz Tecim Bakanlığı olarak aslen dış ticarette ihracatımızın arttırılması, mal ve hizmetler acentamızın arttırılması, ithalatta da makul ve lüzumlu olan ithalatın muntazam yapılması fakat Türkiye’ye yasa dışı yollarla ya da aldatılan yöntemlerle ithalat yapılarak yerli ve ulusal üretime zarar verilmesinin de karşısında olmak bizim hedeflerimiz arasındadır” dedi. Gümrüklerde kaçak ticarete izin verilmemesi mühim görevler içinde yer aldığını belirten Bolat, “Gümrüklerin etkin ve süratli emek vermesi, yasadışı, kaçak ticarete ve uyuşturucu ticaretine izin verilmemesi en mühim görevlerimiz arasındadır” ifadelerini kullandı.

İş adamlarının katıldığı toplantıda Bakan Bolat'tan net uyarı: Vatandaşı kazıklamak isteyenlerle asla ticaret yapmayacağız

“EYLÜL AYI HARİÇ HER AY İHRACATIMIZI ARTIRMA FIRSATI BULDUK”

Konuşmalarına devam eden Bakan Bolat, “İç ticarette çıkardığımız sektörel düzenlemelerle, yönetmeliklerle ticareti adil, rekabetçi bir halde yapılması ve tüketici haksız muamelelerle karşı karşıya kalmaması, stokçuluk, karaborsacılık, fahiş fiyat şeklinde uygulamalara karşı yoğun denetim ve baskılarla netice alınarak vatandaşın mağdur edilmemesi çabaları içindeyiz. Haziran ayından bu güne eylül ayı hariç her ay ihracatımızı arttırma fırsatı bulduk. Ağustos’tan bu güne her ay ithalatımızı azaltmayı başardık, dış tecim açığımızı azaltmayı başardık. Haziran ayından şubat ayı sonuna kadar 30 milyar dolar dış tecim açığımızı azalttık. Mayıs ayında 60 milyar doların üstünde olan cari açığımızı da aralık ayı sonunda 45 milyar dolara düşürdük. Ocak ayı sayıları 13 Mart’ta açıklanacak, 37 – 38 milyar dolara düşürmüş olacağız. Şubat ayı cari açığı da 13 Nisan’da açıklanacak inşallah o zamanda 32 milyar dolar seviyesine cari açığımızı düşürmüş olacağız” şeklinde konuştu.

“KİM VATANDAŞI KAZIKLAMAK İSTİYORSA ONLARLA ALIŞVERİŞ YAPMAYACAĞIZ”

Tecim Bakanı Ömer Bolat şöyleki devam etti: “Biz Tecim Bakanlığı olarak, bir buçuk milyar dolar ihracatı fedakarlık gösterdik, 2023 senesinde, patates, soğan, domates, salça, ayçiçek yağı, zeytinyağında bu ürünlerde ihracatı frenledik. Sebebi de ülke içinde yurttaşlarımız, aşırı şişirilmiş fiyatlarla karşılaşmamasıdır. Dikkat ettiyseniz bu seçimde ne ayçiçek yağında, ne şekerde ne simitte, ne soğanda, ne patateste, ne domateste, ne de salçada seçimlere yönelik tiyatro yapamadılar. Ankara’da simit üstünden bir operasyon çekmeye çalıştılar bir gece yüzde elli artışla, 24 saatte meydana getirilen zammı geri aldırdık. 210 gram ekmeği 8 TL fiyatını uygularken 100 gram simite 15 TL fiyat yazmaya kalktılar biz engelledik. Bunu tüm Türkiye’ye yayarak simit çay üstünden politika yapacaklardı engel olunca şaşırdılar. Ramazan öncesi fiyatlarda aniden büyük artışlar olmasın diye tüm besin firmalarını dolaştık. Bu aşamada mühim çabalar sarf ediyoruz. Kim vatandaşı kazıklamak istiyorsa onlarla alışveriş yapmayacağız. Bilinçsiz tüketici anlayışıyla vatandaşa haksız fiyat uygulamaya çalışan, zulüm etmeye çalışanlarla asla tecim yapmayacağız.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Ömer Bolat Esenyurt Iktisat Güncel Haberler

Related Posts