Bakan Bolat’tan, “İsrail’e yeni yaptırımlar gelir mi?” sorusuna yanıt: Gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır.


Katılmış olduğu canlı yayında Türkiye’nin İsrail‘e yönelik kıtlama kararıyla ilgili konuşan Tecim Bakanı Bolat, “Dünyada Türkiye, İsrail‘e ilk ambargoyu tatbik eden ülke oldu.” ifadelerini kullandı. ” İsrail‘e yeni yaptırımlar gelir mi?” sorusuna da cevap veren Bolat, “Bu engelleme yapılırken temel gereksinimler kapsam dışı bırakıldı. Besin, ilaç benzer biçimde… Fakat gelişmelere gore lüzumlu değerlendirmeler yapılır.” dedi.

İSRAİL’E YENİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK MI?

Tecim Bakanı Ömer Bolat, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Türkiye’nin 54 ürün grubunda İsrail ile ihracatını engelleme sonucu alması hakkında konuşan Bakan Bolat, dünyada bunu tatbik eden ilk ülkenin Türkiye bulunduğunu altını çizdi.

“GELİŞMELERE GÖRE GEREKLİ DEĞERLENDİRMELER YAPILIR”

İsrail’in ateşkes duyuru etmezse besin ürünlerini de içeren bir boykot söz mevzusu olur mu? sorusuna cevap veren Bolat, “Bu engelleme yapılırken temel gereksinimler kapsam dışı bırakıldı. Besin, ilaç benzer biçimde… Fakat gelişmelere gore lüzumlu değerlendirmeler yapılır.” dedi.

“GAZZE’YE EN ÇOK YARDIM ULAŞTIRAN İKİ ÜLKEDEN BİRİYİZ”

Bakan Bolat şunları söylemiş oldu: “Dünyada BM nezdinde maalesef İsrail’e karşı toplu ya da bireysel bir engelleme sonucu alınmadı. Başkalarını beklemeden tam 42 bin ton yardım malzemesini Gazze‘ye ulaştırmayı başardık. Tüm dünyada Gazze‘ye en fazlaca yardım ulaştıran iki ülkeden biri Türkiye oldu.

Bakan Bolat'tan, 'İsrail'e yeni yaptırımlar gelir mi?' sorusuna yanıt: Gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır.Tecim Bakanı Ömer Bolat

“TÜRKİYE İSRAİL’E İLK AMBARGOYU UYGULAYAN ÜLKE”

Dünyada Türkiye, İsrail’e ilk ambargoyu tatbik eden ülke oldu. İsrail’in Türkiye’nin yardım çalışmalarına karşılık vermemesi bizim açımızdan sabır taşını çatlattı. Son olarak Ürdün üstünden havadan yardım girişimimize engel olundu.

“İSRAİL AÇISINDAN ÖNEMLİ ÜRÜNLER”

Internasyonal kamuoyuna bir işaret fişeği olması amacıyla bizlerden İsrail’e giden ihracatı bilhassa mühim kalemlere geçici olarak sınırlandırma getirdik. Bunu yaparken herhangi bir kaybı önemsemedik. Bizim için mühim olan Gazzelilere zulmün sona erdirilmesi. Tespit ettiğimiz ürünler İsrail açısından mühim ürünler.

Bugün Filistin Iktisat Bakanı Muhammed el-Amur ile görüştüm. Kendisi bugüne dek gösterilen destek sebebiyle Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımıza şükran duyduklarını söylemiş oldu. Bu kararla Türkiye’den Filistin tarafına ticaretin de etkilenebilecek olmasına rağmen, bu kararın aslolan hedefinin İsrail’in saldırganlığını durdurma, acil ateşkes ve Gazze‘ye insani yardım konvoylarının geçişini sağlamanın hedeflendiğinin bilincinde olduklarını dile getirdiler ve bundan dolayı teşekkürlerini belirttiler.

“YALAN HABERLERİN KAYNAĞI İSRAİL İSTİHBARATI”

Etrafta dolaşan yalan yanlış haberlerin kaynağının İsrail istihbaratı bulunduğunu tespit ettik. Türkiye’nin Gazze‘ye haiz çıkmasını itibarsızlaştırmak istiyorlar. Bugüne dek Gazze ile ilgili emekler hep devam etti. Bu ürünler seçilirken temel besin maddeleri kapsam dışı bırakıldı. Gelişmelere gore bu ürünlerle ilgili de karar verilebilir.

“JET YAKITI” İDDİASI

Bu ticaretler ağırlıklı olarak hususi firmalar ve yabancı yatırımcı firmalar tarafınca meydana getirilen işlemlerdi. Tecim Bakanlığı tecim meydana getiren bir kurum değildir. Burada fazlaca mühim bir şey söylemek isterim. Bugün üzülerek gördüm bir jet yakıt mevzusu gördüm. Sanki İsrail askerlerine yakıt satılıyormuş benzer biçimde büyük bir kara çalma gördük. Bu şekilde bir kara çalma atmak iftiraların en büyüğüdür. Yurttaşlarımız politika istismarcılığı yapılarak atılan bu iftiralara saygınlık etmesinler.

“ÜMİDİMİZ İSRAİL’İN AKLINI BAŞINA ALMASI”

Ümidimiz İsrail’in aklını başına alması ve insani yardım çalışmalarının bir an ilkin başlamasıdır. Bugüne dek Filistin için elimizden geleni yaptık, hayata geçirmeye da devam edeceğiz.

Filistin tarafının kendilerinin doğruladığı ve Filistin ekonomisi için ne kadar mühim bulunduğunu anlatmalarına karşı birileri siyasal fırsatçılık yaparak suyu bulandırmaya çalıştı. Her platformda biz Filistinlilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bazı Batılı ülkeler havadan yardım hayata geçirmeye çalışıyor. Bir tayyare 30 tonluk yardım atabiliyor. Biz 42 bin ton yardım yaptık. Bir yanda 42 bin ton bir yanda 30 ton. Kanallar açık olsa daha fazlasını da yapacağız.”

Ömer Bolat İsrail Gazze Siyaset Dünya Iktisat Haberler

Related Posts