Bakan Bolat rakamları paylaştı! İhracatta şubat ayı rekoru kırıldıTecim Bakanı Ömer Bolat, “Şubat 2024 Dış Tecim Sayıları Basın Açıklaması” programında konuştu. İhracatın şubatta geçen senenin aynı ayına bakılırsa yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolar bulunduğunu belirten Bakan Bolat, “Cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ihracat değerine ulaştık” ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat’ın açıklamalarından satırbaşları;

“Şubat ayı ihracatımız yüzde 13,6 artış ile 21,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Böylece cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ayı ihracatına ulaştık. Şu şekilde bir eleştiri gelebilir. Bu yıl şubat ayı 29 gün çekti bigün fazlanız vardı. Ondan mı bu şekilde oldu diye söylenebilir. Onu da ifade edeyim; Şubat ayının ilk 28 günü itibarıyla baktığımızda da ihracatımız yüzde 7,8 artış göstererek 20 milyar dolar olarak gerçekleşti.

“28 GÜNDE BİLE REKOR KIRARAK KAPATTIK”

Kısaca 2022 yılı şubat ayı üstün dereceli yılıydı 19,6 milyar dolar ile. Onun da üstünde bir artışla hamdolsun şubatı da 28 günde bile üstün dereceli kırarak kapattık. Fakat 4 yılda bir olan 29’u değiştirecek halimiz yok. Takvimi biz değiştiremeyiz.

“DIŞ TİCARET AÇIĞI AZALDI”

Bu 29 günlük şubat ayında ithalatımız da aynı şekilde oldu bigün fazla ithalat yaptık. Fakat hamdolsun 29 günlük ithalatımız da yüzde 8,5’lik bir azalışla 28 milyar 87 milyon dolara geriledi. Bu da güzel bir başarıdır. İkisinin dengesinde ise dış tecim açığımız ocak ayında yüzde 48 azalmıştı 6,2 milyar dolara gerilemişti. Şubat ayında yüzde 42,3 azaldı ve 7 milyar dolara geriledi. Bu da sevindirici bir sayı. İhracatın ithalatı karşılama oranı da tam 14,6 puan artışla yüzde 75,1’e terfi etti.”

İhracat İhracat Iktisat Haberler

Related Posts