Asker Ailelerine Verilen Maaş 2020 Yardımları Nasıl Alınır?


Askere giden aileler için Devlet tarafından çeşitli yardımlar yapılıyor. Bu yardımlara 2019 yılında sigorta desteği de eklendi. Bundan sonra askerde olan bireylerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları için Devlet tarafından sigorta yapılacak ve sigorta primleri devlet tarafından ödenecek. Bunun haricinde asker çeşitli kurumlarda maddi yardımlar da yapılabiliyor. Bu içeriğimiz de  asker ailelerine maaş sorgulama, belediyelerin asker ailelerine yardımı, asker çocuğuna eşine maaş, fakir askerin ailesine asgari ücret maaş veriliyor mu gibi soruları yanıtlayacağız ve dilekçe örneğini sizlerle paylacağız.

Fakir Askerlerin Ailesine Asgari Ücret Maaş Veriliyor mu?

Devlet tarafından şuan itibariyle vatanı görevini yerine getiren ve fakir olan askerlerin ailelerine asgari ücret yardımı gibi bir yardım yoktur. Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde yer alan bu asgari ücret maaş ödemesi gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak yeni bir düzenleme yapılırsa durum başka!

Asker Eşine Çocuğuna Maaş Yardımını Kimler Yapılıyor?

Sosyal Devlet ilkesinin gereği kamu kurum ve kurumlarınca maddi yardıma ihtiyaç duyan tüm bireylere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunların içerisinde askere gitmesi nedeniyle ailesine bakmayan, gelir elde edemeyen askerlerimizin aileleri de bulunmaktadır. Şuan itibariyle asker eşine, çocuklarına verilen özel bir kanun bulunmaktadır. Bu kanuna http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.4109.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz. Genel olarak yardım yapan kurum ve kuruluşlardan bazıları şunlardır.

 1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
 2. Bakanlığa Bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 3. Bazı Belediye Başkanlıkları,
 4. Diğer özel kurum ve kuruluşlar

Yukarıda sayılan kurumlar kişilerin talepleri doğrultusunda ve bütçe olanakları dahilinde aylık sabit veya yılda bir kaç kez para, giyecek, yakacak ve çeşitli yardımlarda bulunabilirler.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere askerlerin eşleri ve çocukları içinde özel bir maaş yoktur. Askere giden eşi bir dilekçe ile SYDV’na başvuru da bulunur. Vakıf dilekçeyi kurulda görüşür. Kişinin maddi durumu incelenir. Eğer muhtaç durumda olduğuna karar verilirse, maaş bağlanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının belirlediği “Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardımlar Programı” mevcuttur. Bu programa göre sosyal güvencesi olmayan (SGK) fakir ve muhtaç durumda vatandaşların askerlik görevini yaptıkları esnada yapılan yardımdır. Bu yardımdan asker aileleri faydalanabilir. Program 2013 yılında başlamış olup, halen devam etmektedir.

 • Eğer asker evli ise yardımdan Resmi nikahı olan eşi faydalanır. Eğer eşinin Resmi nikahı yoksa yardımdan faydalanamaz.
 • Asker evli değil ise ailesi faydalanabilir. Bu başvuru sırasında öncelik anneye aittir. Eğer askerin annesi sağ değil ise, babası başvuru yapabilir.
 • 2019 yılı itibariyle yardım miktarı 275 TL.’dir. Aylık 137,5 TL.’ye tekabül etmektedir.
 • Asker maaş yardımı 2 ayda bir kez olmak üzere PTT tarafından ödenmektedir. (Bazı haber sitelerinde Ziraat Bankasından bahsedilse de, gerçek değildir.)

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Muhtaç Asker Yardımına Programına Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 1. Kimlik belgesi,
 2. Vakıfta doldurulacak dilekçe,
 3. Talep edilmesi durumunda yakınınızın askerde olduğunu ispatlayan evraklar,
 4. Vakfın talep edebileceği diğer evrak ve belgeler
  1. Hane Başvuru Kayıt Formu
  2. Sorgu Dilekçesi
  3. MAAY Sözleşmesi talep edilebilir.
Fakir Askerlerin Ailesine Devlet Maaşları

Belediyelerin Asker Ailelerine Yardım Programı

SYDV’dan ayrı olmak üzere Belediyeler de askerde olan vatan evlatlarımızın ailelerine çeşitli yardımlarda bulunurlar. Bu yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarından ayrı olup başvurular Belediye başkanlıklarına şahsen yapılmaktadır. Belediyeler zor durumda olan vatandaşlara nakdi para yardımı haricinde kömür, kıyafet barınma gibi yardımları da mevcuttur. Tüm bunlardan yararlanabilmek için oğlunuzun veya eşinizin askerde olduğunu belirtir evrakları hazırlayıp dilekçeniz ile birlikte Belediye Başkanlığına başvuru yapabilirsiniz.

Belediyelere Başvuruda Yardım Şartları Nelerdir?

4109 sayılı kanunda yer almakta olan Asker ailesi yardımından yararlanmak için belirlenmiş olan şartlar şunlardır. Her ne kadar kanun eski olsa da bu şartların halen geçerli olduğu bilinmektedir.

 1. Yardım askerin annesi, babası, eşi, erkek kardeşi veya kız kardeşine yapılabilir.
 2. Ailenin geçimini asker sağlıyor olmalıdır.
 3. Asker olmayınca ailenin geçimini sağlayamaması,

Belediyelerin Talep Ettiği Evraklar (Kanun Gereğince)

 1. Talep sahibinin kimlik belgeleri,
 2. Askerlik şubesinden alınacak onay evarkaı,
 3. Muhtarlık onay belgesi,
 4. Başvuru belgesi

Belediyeden alınan beyanname doldurulur. Bu beyannamede aşağıda yer alan kurumların haneleri mevcuttur. Bu kurumlar ilgili haneleri doldurup imzalarlar. Bu kurumlar şunlardır;

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 2. Tapu Müdürlüğü,
 3. Vergi Dairesi,
 4. Mutemetlik yazısı
 5. Trafik Tescil Şubesi,
 6. SGK.
 7. Mal Müdürlükleri,
 8. Diğer makamlar

Hem Belediyeden Hem Vakıftan Yardım Alınır mı?

Belediyeye yapılan başvuruda bahsi geçen form Vakıflara da imzalatılmaktadır. Bu kapsamda kişi vakıftan da yardım alıyor ise Belediyeye yapılan talep reddedilebilir. Ancak bu husus net olmayıp, mevzuatta yer alan hüküm uygulanır.

Asker eşine maaşları ne zaman yatıyor?

Aile Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar artık internet üzerinden E-Devlet uygulamasından sorgulanabiliyor. Sizde https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yaparak tarafınıza yapılan sosyal yardım ödemelerini sorgulayabilirsiniz.

The post Asker Ailelerine Verilen Maaş 2020 Yardımları Nasıl Alınır? appeared first on GENEL BİLGİ SİTESİ.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir