Asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam yapılacak mı? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan açıklama var


Kamuoyunda “seçim öncesi emekliye ek zam” beklentisi oluşmuş durumda. Ramazan ve Kurban bayramları için emekliye 2’şer bin liradan toplamda 4 bin lira ödenen bayram ikramiyeleri 3’er bin liradan 6 bin liraya yükseltildi. Milyonlarca çalışan ve emekli ek zam – ikinci ücret artışı gündemini takip ediyor.

“HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

31 Mart seçimleri öncesinde emekli maaşlarına ve asgari tutara ek zam yapılıp yapılmayacağına yönelik soruya katılmış olduğu canlı yayında cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz “Olabildiğince elimizdeki tüm imkanları kullanarak bu mevzularda adımlar attık. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomimiz büyüdükçe, geliştikçe, istikrarımız meyvelerini vermeye devam ettikçe emeklilerimiz başta olmak suretiyle tüm kesimlere dönük gene aynı yaklaşımımızı devam ettireceğiz. Bundan asla kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

“ÖNCELİĞİMİZ EMEKLİ OLDU, ÇALIŞANLAR OLDU”

Cevdet Yılmaz, bütçenin sonsuz olmadığına ve kısıt olduğuna dikkati çekerek, şu şekilde devam etti; “Bizim önceliğimiz emekli oldu, çalışanlar oldu. Kesinlikle bundan hiçbir tereddüt yok. Bütçemizin içindeki payına bakabilirsiniz. Çalışanların payına, emeklilere yaptığımız aktarmaların toplumsal güvenlik sistemine. Fakat bir taraftan da şu gerçek doğal, emekli sayımız da oldukça yüksek bir rakama geldi, 16 milyon benzer biçimde bir rakama ulaştık. Dolayısıyla burada en minik attığınız adımın büyük bir yansıması oluyor. Bayram ikramiyelerinde yüzde 50 artış yapılmış oldu değil mi? Bunun mali yansıması 27 buçuk milyar lira. Tek başına bu atılan adımın mali tesiri 27,5 milyar lira.”

AK PARTİLİ AKBAŞOĞLU SEÇİM SONRASINI İŞARET ETMİŞTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Güvenilir Akbaşoğlu da geçtiğimiz günlerde, emekli maaşlarına ek zam gündemiyle ilgili konuşmuştu. Akbaşoğlu, emeklilerin aylıklarındaki iyileştirme için seçim sonrasını işaret ederek, Meclis’in nisan ayında çalışmalarına başladıktan sonrasında mevzunun ele alınacağını söylemişti.

Erdem Aksoy

Cevdet Yılmaz Asgari Ücret Finans Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts