Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?


Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri sonunda 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari tutara yıl içinde yeni bir zam daha yapılmayacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafınca vurgulanmıştı. Mahalli seçimlere sayılı günler kala bu kararın değişme ihtimali konuşulmaya başlandı.

ZAMLI MAAŞ ÇALIŞANIN CEBİNE GİRMEDEN ERİMEYE BAŞLIYOR

Türkiye’de çalışanların yüzde 42’sinin asgari tutara doğal olarak çalmış olduğu bilinirken bu ücretin üstündeki maaşlar da asgari ücret üstünden değerlendirmeye alınıyor. Her senenin son ayı belirlenen yeni asgari ücret, çalışanların cebine girmeden pek fazlaca ürün ve hizmette zam gelişmesi yaşanıyor.

TÜRK-İŞ BAŞKANI TEK ZAMMA İTİRAZ ETMİŞTİ

Yeni asgari ücretin duyurulması esnasında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yıl içinde yeni zam yapılmayacağı sonucuna şerh düştüğünü Bakan Işıkhan’a bildirmişti. Atalay, “Karara şerh koyuyoruz” derken çalışanlar şubat ayıyla beraber zamlı maaşlarına kavuştu. Sadece enflasyon sebebiyle pek fazlaca üründe fiyat artışıyla karşılaşan çalışanlar yıl içinde asgari tutara ara zam yapılması beklentisine girdi.

“EMEKLİ MAAŞLARI YETERLİ DEĞİL”

Mahalli seçime 1 ay kala, emeklilerin bayram ikramiyesi 3 bin liraya yükseltilirken asgari ücretle ilgili de bir gelişmenin yaşanacağı, kulis bilgisi olarak ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca duyurulması beklenen gelişmeyle asgari tutara haziran ayında bir zam daha yapılması ümidi çalışanlarda belirirken son olarak emeklilerin maaşlarıyla ilgili meydana getirilen izahat bu ümidi artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya’daki mitingde “En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış yurttaşlarımız için kafi mi? Normal olarak değil.” ifadelerini kullanmış sadece seyyanen zam mevzusunda da kapıyı kapatmıştı. Erdoğan’ın seyyanen zamların adaletsizliğe niçin bulunduğunu belirtmesine rağmen “Emeklilerimize hak etmiş olduğu parayı vereceğiz.” ifadesi asgari ücret mevzusunda da ara zamma kapı aralanacağı yönünde yorumlara niçin oldu.

Vedat Işıkhan Asgari Ücret Finans Iktisat Haberler

Related Posts