Antalya’da inşaat sektöründe günlüğü 3 bin liraya çalışacak inşaat işçisi bulunamıyor


Senenin 12 ayı inşaat sektörünün hareketli olduğu Antalya‘da inşaatlarda çalışacak işçi ve usta bulunamıyor. Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail İltemir, 5 bin işçiye gerekseme duyduklarını, günlüğü 3 bin lira yevmiyle işçi aradıklarını sadece bulamadıklarını söylemiş oldu.

Antalya’da 2023 senesinde 64 bin 721 konut satıldı. Kentte, satılan konutların Türkiye satışları içindeki oranı yüzde 5,28 oldu.

Konut satışının hız kesmeden devam etmiş olduğu kentte bir taraftan da konut arzı sağlanmaya çalışılıyor. İmara oluşturulan yeni arsalarda ve kentsel dönüşümle inşaatlar birbiri ardına yükseliyor. 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen iki büyük depremin peşinden bölgede ziyan olan yapılarda tekrardan inşa süreci başladı. Antalya başta olmak suretiyle Türkiye’nin dört bir yanından inşaat işçileri ve yetişmiş ustalar bölgeye giderek, çalışmaya başladı. İkliminin uygunluğu sebebiyle senenin her ayı inşaat çalışmalarının devam etmiş olduğu Antalya’daki inşaat işçilerinin de zelzele bölgesine gitmesiyle bölgede çalışacak işçi bulmak güçleşti.

Kentteki müteahhitler yevmiyeleri artırsa da çalışacak işçi bulmakta zorlanıyor. Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail İltemir, Antalya’da devam eden 1500 civarı inşaat bulunduğunu, işçi bulamadıkları için inşa sürecinin olması gerektiğinden yavaş ilerlediğini söylemiş oldu. İltemir, “Depremden sonrasında sıkıntılarımız arttı. İşçi bulamıyoruz. Zira çoğunluğu zelzele bölgesi ve yurt dışına gitti. Bu durum da bizim için dezavantaja döndü. Çalışan işçilerimizin bir çok 40 yaş üstü. En büyük sorunumuz usta olmaması” dedi.

‘SURİYELİ, AFGANİSTANLI VE İRANLI İŞÇİLER ÇALIŞIYOR’

400 işçinin inşaatlarında çalıştığını, birçoğunun evlatlarının işi olmayan bulunduğunu, çalışmak için de inşaat sektörünü tercih etmediklerini ifade eden Başkan İltemir, “Şu an yanımızda Suriyeli, Afganistanlı ve İranlı işçiler var. İşçilerin yarısı Türkiye’den değil. İşçi ve usta sıkıntımıza acil çözüm bulunması lazım” diye konuştu.

GÜNLÜK 3 BİN LİRAYA 5 BİN KİŞİ ARANIYOR

Zelzele öncesinde günlük yevmiyelerin 500 lira bulunduğunu, işçi bulamamaya başlayınca şehir genelinde yevmiyelerin arttığını özetleyen İsmail İltemir, “Yevmiyeler 2-3 bin lira içinde. Yiyecek ve sigortayı ekleyince 3 bin 500’ü de geçiyor. 5- 6 bin civarı işçi ve ustaya ihtiyacımız var. İşçi sıkıntımız devamlı oluyor” ifadelerini kullandı. İltemir, 3 bin lira yevmiyeyle işçi aradıklarını, sadece bulamadıklarını söylemiş oldu. İnşaat işçisi Mehmet Pur, 18 senedir inşaatlarda çalıştığını söylemiş oldu. Eskiden iş bulamayan kesimin inşaatlara yöneldiğini, şimdilerde ise inşaatlarda işçi problemi yaşandığını ifade eden Pur, “Yeni nesil bu işi yapmıyor. Meslek gerilemeye başladı. Günlük 2 bin lira ile 2 bin 500 lira içinde kazanıyoruz fakat işimiz zor” diye konuştu. Bir başka inşaat işçisi İbrahim Ede, 3 senedir inşaatlarda çalışıyor. Ede, “Kısa sürede iş bulduğum için inşaatlarda çalışıyorum. Averaj 2 bin lira yevmiye alıyorum. İşverenin yevmiye sistemi değişiyor” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Emlak

Antalya Emlak İş Dünyası Iktisat Haberler

Related Posts