Altında yükseliş sürüyor! İşte gram, çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatlarıDün altının ons fiyatındaki azalışa paralel kıymet kaybeden gram fiyatı, günü yüzde 0,4 azalışla 2 bin 234 liradan tamamladı. Altının gramı yeni güne ise kıymet kazancıyla başlayarak 2 bin 245 lira seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.30 çeyrek altın 3 bin 760 liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 290 liradan satılıyor.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİNE GEÇ BAŞLAYACAĞI ENDİŞESİ

ABD’de tüketici enflasyonunun arkasından dün de üretici enflasyonunun beklentilerin üstünde gelmesiyle ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine öngörülenden daha geç başlayabileceği endişeleri arttı.

Söz mevzusu endişelerle altının onsu dün yüzde 0,6 azalışla günü 2 bin 162 dolardan tamamlarken, şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,3 üstünde 2 bin 168 dolardan alıcı buluyor.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda, gelecek hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında Fed’in faizleri durağan(durgun) bırakacağına kati gözüyle bakıldığını, Bankanın faiz indirimine başlama ihtimalinin mayıs için de mühim seviyede azaldığını bildirdi.

Fed’in faiz indirimlerine yüzde 60 ihtimalle haziranda başlayabileceği fiyatlamasının öne çıktığını kaydeden analistler, açıklanacak makroekonomik verilerden alınacak sinyallerin söz mevzusu fiyatlamaları etkileyebileceğini belirtti.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin bulunduğunu, yurt haricinde ise ABD’de New York Fed imalat endüstri endeksi, endüstri üretimi, kapasite kullanım oranı ve Michigan Tüketici Itimat Endeksi verilerinin takip edileceğini, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 180 ve 2 bin 200 doların direnç, 2 bin 160 ve 2 bin 140 doların ise destek bölgesi olarak öne çıktığını kaydetti.

Cumhuriyet Altını Iktisat Güncel Haberler

Related Posts