Akaryakıtta farklılaştırılmış ürünler yasaklanıyor – Haberler


Akaryakıtta tek ürün ve tek fiyat periyodu başlıyor. EPDK, istasyonlarda farklılaştırılmış ürün fiyat farkını kaldırıldı. ‘Ultra force’, ‘power’, ‘VMax’ şeklinde ifadelerle satış yasaklanıyor.

SADECE BENZİN, MOTORİN VE DİZEL İFADELERİ KULLANILACAK

Benzin ve dizel mevcutta istasyonlarda ‘Ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro’ şeklinde ifadelerle daha pahalıya satılabiliyordu. Şimdi meydana getirilen düzenlemeyle istasyonlarda bir tek düz şekilde benzin, motorin (dizel) ve LPG satışı olacak.

EPDK farklılaştırılmış akaryakıtlarda fiyat farkı uygulamasına ilişkin hususların tekrardan değerlendirilmesi amacıyla “Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Sonucunda Değişim Yapılmasına Dair Kurul Karar Taslağı” hazırladı. Taslağın 30 Nisan 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor.

FİYAT EKLENMESİNE SON

Akaryakıt istasyonlarında 95 oktan benzin ve dizel ‘Ultra Forceultra kuvvet’, ‘Power-güçlü’, ‘fuelsave- yakıt tasarruflu’, ‘VMax’, ‘VPro’ şeklinde ifadelerle fiyat farkı ilave edilerek satılıyordu. Bu akaryakıtların yakıt tasarrufu sağlamış olduğu, motoru temizlediği, araca fazladan performans katmış olduğu ileri sürülerek düzgüsel akaryakıttan daha yüksek bir fiyat konuluyordu.

EPDK taslağında şöyleki denildi:

“Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın devletimizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK tarafınca belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır. Bu kapsamda yakıt türüne gore tümü, araçlarda güvenle kullanılabilir. Farklılaştırılmış akaryakıt ile ötekiler içinde, kalite ve benzeri düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör ve benzeri vasıta türüne gore sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.”

Enerji Iktisat Haberler

Related Posts