AK Partili Nihat Zeybekci: Katliamı kınıyoruz eyvallah ama İsrail ile serbest ticaret anlaşmamız var


Gazze Şeridi’nde saldırılarını sürdüren İsrail‘e uygulanan ihracat kısıtlamasının kapsamına ilişkin tartışmalar sürerken, AK Partili Nihat Zeybekci’nin Türkiye- İsrail arasındaki tecim anlaşmasına ilişkin sözleri tepki çekti.

Tecim Bakanlığı nisan ayı başlangıcında İsrail‘le ihracata engelleme getirilmiş, kararın inşaat demirinden, çelik tellere kadar toplam 54 ürünü kapsayacağını duyurmuştu. Sonrasında birçok siyasetçi kısıtlamanın kapsamının genişletilmesi için hükümete çağrıda bulunmuş oldu. Mevzuyla ilgili talepler iletilmeye devam ederken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Iktisat İşleri Sorumlusu Nihat Zeybekci’den dikkat çeken bir izahat geldi.

“6 SATIP 1 ALDIĞIMIZ BİR ÜLKE”

İzmir’de mermer ve doğaltaş fuarında konuşan Zeybekci, ” İsrail‘de oldukça mühim bağlantıları olan arkadaşlarımız da var. Şu demek oluyor ki eyvallah, İsrail‘in Filistin’de, Gazze’de Müslümanlara yapmış olduğu soykırımı, katliamı, bebek katliamını nefretle, şiddetle kınıyoruz. Eyvallah, buna diyecek hiçbir şey yok fakat öteki taraftan da ticaretin asla hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de.. Zira bizim İsrail özgür tecim anlaşmamızın olduğu bir ülke, kısaca 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. O anlamda, daha duyarlı olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Iktisat koordinasyonuyla, ilgili bakanlarımızla, bunu gündeme alıp birazcık daha duyarlı bir ayardan geçmesi gerektiğine, ben kişisel olarak inanıyorum” dedi.

“SÖYLEDİĞİM HER KELİMENİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM”

Sözleri tepki çeken Zeybekci, gelen eleştirilere toplumsal medyadan cevap verdi. Zeybekci açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasındayım. Ucuzcu tacirler hariç, mevzuyu yanlış idrak edebilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak yeniden anlatıyorum. İsrail’le özgür tecim anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz, Mavi Marmara zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimiz de Türk mallarını serbestçe satın alabiliyorlar. Bunun da katkısıyla tecim dengemiz 1 e 6 bizim lehimizedir. Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir. İsrail’e meydana getirilen tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirket de denetim edilir. Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar güvence mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri şeklinde daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli firmanın mağduriyetleri de engellenmiş olur.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN HASSASİYETİNİN ZEKATI 77 CEDDİNİZE YETER”

Söylediğim yasak sıralama yerine tam denetim anlamına gelir. Sözlerimi yeniden ediyorum. “DAHA HASSAS OLMAK”. Bizlere İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimizin zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter.”

AK Partili Nihat Zeybekci: Katliamı kınıyoruz eyvallah ama İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke

Nihat Zeybekci AK Parti Iktisat İsrail Internasyonal İlişkiler Siyaset Güncel Haberler

Related Posts