42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev veriyor ama çalışan yok


Hayvancılık sektöründe çalışacak nitelikli iş gücünün azalması, endüstriyelleşmenin yaygınlaşması ve şehirleşmenin artmasıyla beraber geleneksel mesleklerden kabul edilen çobanlık, hızla gelişen teknolojinin ilerlemesi ve şehirleşme eğilimiyle artık genç nesiller tarafınca tercih edilmiyor. Sivas’ın Şarkışla ilçesinde bölgeye bir istihdam sağlayıp koyun yetiştirmek amacıyla bir girişimde bulunan ve aile çobanı arayan Niyazi Mit, koyun yetiştiriciliği için sağlanacak olan maaş, sigorta, barınma, giyim ve yeme içme şeklinde temel gereksinimler, yazları arazide rahat etmesi için karavan şeklinde imkanlar sağlamasına karşın, çoban bulma sürecinde güçlük yaşıyor.

42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev veriyor ama çalışan yok

“EMEKLİLİĞE KADAR BİR İŞ İMKANI SAĞLAYACAĞIZ”

Çevresinden bu işi meydana getirecek kimseyi bulamayınca toplumsal medyadan bir duyuru paylaşan ve aile çobanı aradığını belirten Mit, “Günümüzün problemi işçi bulamamak. İnsan gücüne dayalı, sahada tarımla uğraşan insanların sayısı giderek azalıyor. Biz şu an birçok ziraat sektöründe bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Bu iş endüstriyelleşmeye gidiyor. Artık insanı bulmak fazlaca zor hale geldi. Ikimiz de iş arkadaşları arıyoruz. Burada barınacakları ev, giyim, besin yardımı, maaşı ve sigortaları bizimle beraber çalışırlarsa emekliliğe kadar bir iş imkanı sağlayacağız fakat bulamadık. Aile çobanı arıyoruz. Koyunla ilgilenecek kişiye 25 bin lira, sigorta ve yeme içme, giyim şeklinde harcamaları bizlerden olacak. Eşine ise burada çiftlikte kalıp ev işleriyle ilgilenip küçücük işleri yapacağı için asgari ücret ve sigorta vaat ettik. Doğal bunlarla beraber gelecek ailenin evlatları var ise evlatların eğitim harcamaları dahil yaşamsal tüm gereksinimlerini karşılamayı düşünüyoruz. Fakat gene de bulamıyoruz. ” dedi.

42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev veriyor ama çalışan yok

“ÜRETİM OLMAZSA HİÇBİR ZİNCİR İLERLEMEZ”

“Barınmaları için kaloriferli sıfır daire yaptık” diyen Mit, şu şekilde devam etti: “Yaz ayında hayvanı araziye götürdüğünde zorlanmaması için güneş paneli olan, duşu yatağı içinde olan bir karavan veriyoruz. Değişen teknolojinin de gelişmesiyle insanoğlu şehre özeniyor yada eğitim şeklinde mecburi nedenlerle göç ediyorlar. İnsanlar artık büyükşehirde yaşamak istiyor fakat olanak açısından artık tarımsal sektörde daha yüksek gelir elde ediliyor. Artık ülkemizin de tarıma ihtiyaç duyulan önemi verdiğini düşünüyorum. Çobanlık diyince insanoğlu ilk başta küçümsenecek bir durummuş şeklinde görüyor fakat aslına bakarsak mukaddes mesleklerden bir tanesi çobanlık. Şu sebeple vatanımızda üretim eğer olmazsa hiçbir zincir ilerlemez. Aslen fazlaca fazla iş var. Vatanımızda üniversite mezunu kişilerde bu işleri meydana getirecek birçok kişide lazım. Her kesimden insan lazım.”

42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev veriyor ama çalışan yok

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Şarkışla Sivas Ziraat Mahalli Iktisat Güncel Haberler

Related Posts