39 katlı Torun Tower Ofis binası Denizbank’a satıldı


Torunlar GYO portföyünde bulunan ve Denizbank tarafınca genel müdürlük binası olarak kullanılan Torun Tower Ofis binasının 11.6 milyar TL artı KDV bedelle Denizbank tarafınca satın alındığını duyurdu.

KAP’A AÇIKLAMA YAPILDI

Şirketten Çarşamba akşamı KAP’a meydana getirilen açıklamada, taşınmazın, belirlenen 12.4 milyar TL + KDV değerleme üstünden yüzde 6.57 iskonto ile satılmış olduğu kaydedildi.

BİNANIN GEÇMİŞİ

Tutum Sigorta Mevduatı Fonu (TMSF) 2003 senesinde İmar Bankası’ndaki yolsuzlukların yarattığı kamu zararını telafi etmek için Uzan ailesinin tüm mal varlığına el koydu. Fon’a devredilen mallar içinde Uzanların Şişli Esentepe’deki Telsim arsası da vardı. Uzun seneler bu araziye Türkiye’nin en yüksek binasını yapmak için bayındır izni almaya çalışan Uzanlar’ın arsası 2004 senesinde gene yönetimi Fon’da olan Bayındırbank’a satıldı.

Uzanlar’dan TMSF’ye, Fon’dan da Bayındırbank’a geçen Telsim arsası 2005 senesinde bir kez daha satışa sunuldu. İhaleyi Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Finans Gayrimenkul adlı şirket 41 milyon 750 bin liralık teklifiyle kazanmıştır. Sadece ihale şartnamesine bugüne dek ihalelerde pek görülmemiş “en yüksek teklifin yüzde 10 daha fazlasını öneren kuruluşun yeni teklifi değerlendirmeye alınır” ifadesi eklenmişti. İhaleyi kaybeden Torunlar bu maddeyi gündeme getirerek ihalenin bir kez daha yapılmasını sağlamış oldu. İkinci ihalede Özyeğin teklifi yükseltmedi ve Torunlar 45 milyon 925 bin liralık teklifle arsanın yeni sahibi oldu.

Erdem Aksoy

Büyükdere Caddesi Denizbank İstanbul Şişli Finans Iktisat Haberler

Related Posts