34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti


Küresel kriz Türkiye’de etkinlik gösteren fazlaca sayıda firmanın batkı bayrağını çekmesine niçin olurken, bunların sonuncusu süt ve süt ürünleri üreticisi Sel Süt olmuştu. Dev firmanın iflasının arkasından bu kez Bursa’dan keyifleri kaçıran bir haber geldi.

34 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORDU

Bursa İnegöl’de 4000 metrekarelik tesis içinde etkinlik gösteren ve 34 ülkeye ihracat meydana getiren Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato duyuru etti. 1985 senesinde ufak bir dükkanda kurulan şirket, onlarca ülkeye ihracat yaparak büyüdü. Sadece, sıkıntılı bir dönemden geçerek konkordato talebinde bulunmuş oldu.

KESİN MÜHLETLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK

Mahkeme şirkete 13 Nisan 2024 evveliyatına konkordato kati mühleti verdi. Armes Home, verilen kati mühlet ile beraber faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

KONKORDATO FONU

Ankara Tecim Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, geçtiğimiz günlerde verdiği bir mülakatta şirketlerin finansmana erişim sorunları ve yüksek faiz oranlarının işletmeler üstünde baskı yarattığı uyarısında bulunmuştu. “Sıkı para politikası, finansmana erişim mevzuları ticareti normal olarak etkiliyor. Kredi faizlerinin yüzde 50’leri aştığı bir dönem yaşıyoruz” diyen Baran, iflasların önüne geçebilmek için “konkordato fonu” kurulması önerisinde bulunmuştu.

SEL SÜT İFLAS BAYRAĞINI ÇEKMİŞTİ

Ekonomideki fena gidişat sebebi ile borçlarını ödemekte güçlük çeken Sel-Süt firmasının batkı istemi ile açmış olduğu davada karar çıkmıştı. Konya 3. Asliye Tecim Mahkemesi mevzuya ilişkin kararını açıklamış ve Süt Besin Endüstri Ve Tecim Limited Şirketi’ne yönelik kararda “Konya Tecim Sicil Memurluğunun 28108 Sicil numaralı müflisin iflasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verilmişti.

Erdem Aksoy

İnegöl Bursa Dünya Iktisat Haberler

Related Posts