10 soru, 10 cevap! İşte kira beyannamesi hakkında tüm merak edilenler


Gayrimenkul sahiplerini oldukça yakından ilgilendiren kira bildiri verme süreci bugün itibarıyla başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bu yıl kiracıları da sürece dahil etti. Bu sayede vergi kaybı ve kaçağının önlenmesi hedefleniyor. Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması sebebiyle) tarihleri içinde beyannamelerini verilebilecekler.

AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) bilgilerinden yapmış olduğu derlemeye bakılırsa, milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira bildiri verme süreci bugün başladı. Bu yıl GİB, “kira bildirim formu” ile kiracıları da sürece dahil etti. Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi’ne abonelerse kullanıcı detayları ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar, e-Devlet şifresi ile de lüzumlu bilgilere erişim sağlayabiliyorlar. Bu yöntemle mülk sahiplerinin beyan etmiş olduğu kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırılması amaçlanıyor.

UYGULAMA NE İŞE YARAYACAK?

Uygulamayla düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar yada asla beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılıyor. Ek olarak vergi yitik ve kaçağının önlenmesi planlanıyor

Kira beyannamesine ilişkin dört gözle beklenen 10 soruya 10 yanıt şöyleki:

Sual 1 : Kimlerin bildiri doldurma zorunluluğu bulunuyor?

2023’te konuttan senelik 21 bin lira, iş yerinden 150 bin liranın üstünde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödeyecek.

Sual 2 : Kira geliri elde eden mülk sahipleri ne süre bildiri verebilecekler?

Beyannameler, 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması sebebiyle) tarihleri içinde verilebilecek.

Sual 3 : Kira beyannamesi iyi mi doldurulacak?

Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” web adresi üstünden “hazır bildiri sistemini” doldurabilecekler, Dijital Vergi Dairesi’nden hazır beyana ulaşılabilecekler.

Sual 4 : Konut kira gelirlerinde kural dışı bedeli ne kadar oldu?

2023 yılı içinde senelik 21 bin lira ve altında konut kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise gelir vergisi istisnası 33 bin lira olarak deklare etti.

Sual 5 : İstisnadan kimler yararlanamayacak?

Ticari, zirai yada mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar, senelik 21 bin liranın üstünde konut kira geliri elde edenler, ayrı ayrı yada beraber elde etmiş olduğu ücret, menkul ana para, gayrimenkul ana para iradı ile öteki kazanç ve iratlarının gayri safi tutarları toplamı 2023 için belirlenen 550 bin lirayı aşanlar, kira gelirini süresinde beyan etmeyen yada tamamlanmamış beyan edenler istisnadan yararlanamayacaklar.

Sual 6 : Gurbetçilerin, Türkiye’de kiraya verdiği mülkler için bildiri vermeleri mecburi mu?

Yurt haricinde yaşayan vatandaşlar Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları bakımından dar yükümlü kapsamında vergilendiriliyor.

Sual 7 : Birden fazla kişinin meskene ortak olması durumunda bildiri iyi mi verilecek?

Şahıslardan her birinin kendi hissesine karşılık gelen kira gelirini beyan etmesi gerekiyor.

Sual 8 : Bildiri verilmez ya da tamamlanmamış beyan edilirse cezai işlem uygulanacak mı?

Elektronik ortamda verilmesi mecburi olan beyannamelerin süresinde verilmemesi halinde hususi usulsüzlük cezası kesilecek. Ek olarak verginin süresinde gerçekleşme edilmemesi durumunda verginin bir katı vergi ziyaı cezası uygulanacak.

Sual 9 : Kira beyanıyla gerçekleşme edilecek gelir vergisi iyi mi ödenecek?

Dijital Vergi Dairesi’nden (dijital.gib.gov.tr) yada mobil uygulamadan 02.00-23.45 saatlerinde anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemiyle, yabancı ülkede etkinlik gösteren bankalara ilişik kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri vasıtasıyla ve PTT şubelerinden ödenebiliyor.

Sual 10 : Ödemeler taksitlendirilebilecek mi?

Gerçekleşme eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan’a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz’a kadar ödenebilecek.

Iktisat Güncel Haberler

Related Posts